close
تبلیغات در اینترنت
معنی شعر به نام آنکه جان را فکرت آموخت

اين پنجره صرفا براي تامين منابع مالي وبلاگ ايجاد شده است !

با کليک روي دکمه × یا دکمه بستن آنرا ببنديد

به وبلاگ من خوش آمديد

جمعه 19 آذر 1395
معنی شعر به نام آنکه جان را فکرت آموخت معنی شعر به نام آنکه جان را فکرت آموخت معنی شعر به نام آنکه جان را فکرت آموخت معنی شعر به نام آنکه جان را فکرت آموخت معنی
جای تبلیغات شما
تلگرام هواداران باشگاه پرواز
معنی شعر به نام آنکه جان را فکرت آموخت
 • تعداد بازدید : 2397

 • معنی شعر به نام آنکه جان را فکرت آموخت

  معنی شعر به نام آنکه جان را فکرت آموخت

   

  معنی شعر به نام آنکه جان را فکرت آموخت

   

  شرح و توضیحات گلشن راز: دیباچه

  1.    به نام آن که جان را فکرت آموخت                  چراغ دل به نور جان برافروخت

  به نام آن خدایی که به جان آدمی راه اندیشیدن را آموخته است و با بخشیدن جان به انسان دل انسان را با نور روحانی روشن کرده است.

  2.    ز فضلـش هر دو عالم گشت روشن                  ز فیضش خاک آدم گشت گلشن

  ازفضل خداوند هر دو عالم نورانی شده است. هر دو عالم پر از فضل خداست . از فیض الهی با نغمه الهی خاک سیاه و تاریک آدم به صورت گلشنی فرح افزا و با طراوت در آمد. ( فضل خدا چون خورشید هر دو عالم را روشن و پر کرده است. )

   3.    تـوانایی که در یک طـرفـةالعیــن                   ز کاف و نون پدید آورد کونین

  خداوند توانایی که در یک چشم به هم زدن و در یک لحظه با لفظ مبارک «کُن» هر دو عالم را یک جا پدید آورد. در باره آفرینش به صورت یک جا سه دیدگاه وجود دارد: 1- دانشمندان امروز معتقدند که جهان دوران تکامل یافته را طی نموده و خداوند به تدریج جهان را آفریده است. مخصوصاً عقاید داروین در این مورد مشخص است که او نسل بشر را به میمون می رساند.2- در این کتاب ارزشمند عرفانی شیخ محمود شبستری معتقد است که هر دو جهان در فاصله یک لحظه آفریده شده است.3- نظریه سوم در بر گیرنده هر دو نظریه قبلی می باشد به این صورت که خداوند متعال در یک چشم به هم زدن همه چیز را به صورت بالقوه آفریده و بتدریج این قوه ها به فعلیّت رسیده است. از قوه به فعل آمدن همان تکامل است. مثل هسته خرما که بالقوه است اگر به درخت و شاخ و برگ و ثمر تبدیل گردد به فعلیّت رسیدن می باشد.

  4.    چـو قـاف قـدرتش دم بـر قلـم زد                   هـزاران نقـش بـر لوح عـدم زد

  * وقتی که نخستین آثار قدرت الهی ظاهر شد و این قدرت به قلم الهی انتقال یافت به وسیله آن قلم هزاران بر صفحه عالم عدم پدید آمد( این کلمات بار عاطفی دارند) اولین حرف کلمه«قدرت» حرف قاف است . یعنی خداوند متعال برای آفرینش دو جهان تمام قدرتش را صرف نکرده و فقط جزء اندکی از قدرت الهی سبب آفرینش هر دو عالم گشته است. دم زدن : نفس زدن و نفس کسی به چیزی رسیدن است. و نیز به معنای ادعا کردن و قدرت خود را به رخ دیگران کشیدن نیز می باشد.

  * دم بر قلم زد : دو معنی ممکن است به ذهن متبادر گردد . یکی وقتی که جلوه ای از جلوه های قدرت الهی به قلم رسید و دیگری بر قلم نهیب زدن است (دادکشیدن بر روی کسی) .

  حاصلش این است که قلم هزارن نقش را نقاشی کرده و عدم را به لوح تشبیه نموده . لوح عدم : اضافه تشبیهی است. مفهوم آن این است روی صفحه عدم نمی توان نقش کرد یا از عدم چیزی نمی توان به وجود آورد  امّا خداوند متعال قادر بر آن است و می تواند از عدم موجودات زیادی بیافریند.

  * نقاشی کردن کنایه از آفریدن است  و منظور از نقش مخلوقات و پدیده های عالم است.ومراد از هزاران عدد معینی نیست، بلکه نشانه کثرت می باشد.  البته به ذهن آمدن کوه قاف ایهام تناسب است و تشبیه نمودن و قدرت خداوند بر کوه قاف نارسا و نشانه تحقیر کردن  و نادیده گرفتن قدرت و عظمت خداوند می باشد. (ایهام تناسب به این معنی است که کوه قاف در این بیت کاربرد ندارد اگر کاربرد داشت ایهام می شد.)

   * نفس به قلم رحمانی رسید: اگر این گونه تعبیر کنیم معنی عرفانی تر می گردد. هرچه در عالم است از آن دم یا نفخه به وجود آمده  و آن نفخه در همه چیز دمیده شده و این نفخه نماینده وحدت است.

  * مساله وحدت و کثرت : از مسائل پیچده و دشوار می باشد . چگونه ممکن است که وحدت به کثرت تبدیل شود؟ مانند دانه خرما که در ابتدا هسته ( در حالت وحدت) است روئیده و تبدیل به درخت شده و میوه می دهدوبه جای یک هسته هزاران هسته تولید می شود . ( تبدیل وحدت به کثرت).

  خداوند متعال در روز قیامت دو باره این کثرت را به وحدت تبدیل خواهد نمود.  ( همه در یک جا و یک چیز جمع می شوند.) عالم هستی هر چه بود در آن نفخه بود و بعد به تدریج از قوه به فعل آمده و به کثرت تبدیل گشته است.

  * نکته مهم : مساله وحدت وجود فلسفه اسلامی نیست و تقریباً با مادّه پرستی فاصله چندانی ندارد . در فلسفه اسلامی تبدیل وحدت به کثرت از طریق خلق مخلوقات گوناگون است و در فلسفه اسلام ما خالق و مخلوق داریم ولی در وحدت وجود هر چه هست خدا است و جلوه هایی از خدا به کثرت تبدیل می شود .

  * دکتر یا حقّی نوشته است:« فرق است میان این که عالم از خداست و این که این عالم خداست.»

  * مساله سیاه چال ها: از نظر علمی گویند که عالم هسته شکفته و بیرون زده است و از همان جایی که عالم هستی بیرون زده خلأ می باشد.و این خلأ روزی همه عالم را می بلعد و همه عالم از نظر حجم کاهش یافته وبا حفظ جرم و سنگین خود در آن سیاه چال به اندازه یک دانه نخود یا فندق یا گردو خواهد بود. نمونه کوچک آن در این جهان مثلث برمودا می باشد. ( به نقل از استاد دکتر فرشبافیان )

  5.    از آن دم گشـت پیـدا هر دو عالـم                   وز آن دم شـد هـویدا جـان آدم

  با توضیحاتی که در قبل آمده معنا و مفهوم این بیت  واضح است.

  در اثر تأثیر آن دم و نفخه رحمانی بود که هر دو جهان بوجود  آمد و در آن دم بود انسان پا بر عرصه قدم نهاد.

  6.    در آدم شد پدید این عقـل و تمییـز                  که تا دانست از آن اصل همه چیز

  آن دم که هر دو عالم از آن پیدا شد وقتی وارد جسم آدم شددر جسم آدم این عقل و قدرت تشخیص پدیدار گشت که به وسیله آن عقل  و قدرت تشخیص از هر چیزی به اصل آن پی می برد. ( قدرت عقل و تمییز در حیوانات وجود ندارد . آنها فقط حال را در می یابند و قدرت درک گذشته و آینده را ندارند ولی انسان به خاطر مالک بودن بر قوه عقل و قدرت تمییز و تشخیص می تواند گذشته مورد بازبینی قرارداده و افق بسیار دور آینده را ببیند. فتبارک الله احسن الخالقین . )

  * متاسفانه عقل این نیروی عظیم بشری بهترین ودیعه و عطیّه الهی در عرفان مورد هجوم و سرکوب واقع گشته است. و عشق را به عنوان وسیله رسیدن به حقیقت و خدا دانسته اند .

  * آقای دکتر فرشبافیان در فصلنامه ادبیات فارسی شماره 4 در صفحه   103 در ضمن مقاله با عنوان « تفکرات تنهایی »  از جایگاه عقل و خرد به خوبی به دفاع برخاسته و به آنان که بر جایگاه عقل می تازند به خوبی پاسخ داده و برای عشق نیز تعریفی جامع و کامل ارئه نموده اند.و دیدگاه های عارفان بزرگ را مورد بررسی قرار داده اند.   

  7.    چو خود را دید یک شخـص معیـن                  تفکـّر کـرد تـا خـود چیستـم من

  * حضرت آدم (ع) وقتی که آن دم را دریافت نمود و از آن دم قدرت عقل و تشخیص در وجودش ظاهر گشت، ابتدا متوجه شد که من یک شخص معیّنی هستم وبا سایر موجودات عالم تفاوت دارم . بعد عقل و اندیشه اش به کار افتاد در یک لحظه مانند بمب ساعتی نخستین چیزی که به فکرش خطور کرد سؤال بود که « من چیستم که متفاوت با دیگران هستم؟» 

  * متاسفانه در انتقال اندیشه و عرفان اسلامی به جهان به ویژه برای کشورهای اروپایی کارو تلاش زیادی انجام نشده است. جهان غرب تشنه عرفان اسلامی است وبه خاطر آن است که پائلوکؤلو با مطرح کردن جزئی از اندیشه های عرفانی در کتاب « کیمیاگر» به اوج شهرت می رسد. 

  * دکارت اولین سوالی که از خود پرسید این بود که :« من هستم یا نیستم ؟ » وجواب داده که :« چون می اندیشم پس هستم. » این نظر و سخن او بر سر زبانها اوفتادو به شهرت رسید. درحالی که در عرفان اسلامی عرفای بزرگی سؤالات و مسائل بزرگتری را مطرح نموده اند و به سبب عدم اشاعه و ترویج آن در هاله گمنامی فرو مانده اند.

  * شکسپیر که از اتخارات نویسندگان غربی شده سؤالی را طرح نموده با عنوان « بودن یا نبودن؟ »

  * اما شیخی بزرگی از دیار شبستر این سؤال را مطرح می کند که « من چیستم که متفاوت با تمام پدیده های عالم هستم؟» کسی سؤالش را نمی شنود و به اندیشه اش ارج نمی نهند. دریغا....افسوس که جهان از گنجینه های ما خبر ندارد و در این زمینه کمتر کار شده است .

  8.    ز جزوی سوی کلی یک سفر کـرد                   وز آنجـا بـاز بـر عالم گذر کـرد

  ز جزوی سوی کلی یک سفر کـردن سفر « مِنَ الخَلقِ إلی اللهِ » است وز آنجـا بـاز بـر عالم گذر کـردن سفر « مِنَ اللهِ إلی الخَلق » است.این جزو است و خدا کلّ. مصداق برجسته این سفر پیامبر اکرم(ص) می باشد. این سفر دو نیمه دارد برخی در نیمه اول می مانند و بر می گردند واگر بر گردند برای جامعه بشری مفید فایده نمی شوند و باید نیمه دوم این سفر را نیز انجام دهند پیامبر برگشت تا برای بشریّت فایده دهد.

   9. جهــان را دیــد امـــر اعتبــاری                   چـو واحـد گشته در اعداد ساری

  دنیا اعتباری است و اصلیّت نداشته و مجازی است و مانند عدد یک در سایر اعداد جریان دارد.

  عدد دو: 11    عدد چهار:1111   ( عدد یک واحد مطلق است.)

  10.جهـان خلق و امر از یک نفس شد                   که هم آن دم که آمد بـاز پس شد

  جهان امر و خلق( عالم غیب و عالم شهادت) از یک نفخه بوجود آمد آن نفخه ای که در یک لحظه آمد و برگشت. از آمدن و برگشتن آن نفخه که به اندازه یک لحظه طول کشیده عالم غیب و شهادت به وجود آمده است. در منطق الطّیر عطار چنین بیان کرده است: « سیمرغ یک بار از این عالم گذشته و پری از آن سیمرغ بر این جهان افتاده است که از آن زمان تا آخر الزّمان همه موجودات این عالم به جستجوی سیمرغ هستند .» این که خداوند می فرماید:« أن یَقولَ لَهُ کُن فَیَکُونُ » منظور از « کُن » تلفّظ واژه نیست بلکه بیانگر سرعت فعل خداست و اراده خدا  قول خداست.

  11.ولی آن جایگـه آمـد شـدن نیست                 شدن چون بنگـری جز آمدن نیست

  در عالم معنا و روحانی مساله آمدن و شدن مطرح نیست آمدن همان رفتن است یعنی خداوند متعال در یک لحظه تمام سرنوشت مخلوقات را از اوّل تا آخر رقم زده است. به عنوان مثال در هنگام تولّد انسان مرگ وی را نیز آفریده است و مرگ و تولّد با هم ودر یک زمان خلق گشته است.

   12.به اصـل خویش راجـع گشت اشیا                 همه یک چـیز شد پنهــان و پیـدا

  اشاره به « کُلُّ شَی ءٍ یَرجِعُ إلِی أصلِهِ » . آخر عالم به اوّلش بر می گردد و عالم غیب و عالم شهادت مثل اوّل یکی می شود. ( جریان از کثرت به وحدت می رود ). ابتدا از وحدت به کثرت و سپس از کثرت به وحدت  میرود . ( اشاره به سیاه چال ها و خلأها که زمانی این چاله ها دهان باز کرده و تمام عالم را در خود جذب نموده و به کام خود خواهد کشید. نظامی در مخزن الأسرار و عطار در منمطق الطّیر در پیدایی عالم گفته اند که عالم در حال گسترش است و هنوز دنیا مراحل جوانی خود را طی می کند و دنیا و ماده در خال انبساط است و روزی به حال انقباض بر خواهد گشت. اولین چیزی که خداوند خلق کرده « گاز » بوده است و بعد به مرور زمان و فعل و انفعالات به خاک تبدیل گشته است.  ( پیدایش : نادرست است زیرا « ش » به بن قعل اضافه می شود نه اسم. و کلمه « پیدا » صفت است و شکل درست آن « پیدایی » می باشد. )

  13.تعـالـی الله قدیمـی کو به یک دم                   کنـد آغــاز و انجــــام دو عالـم

  خداوند متعال که قدیم است می تواند که در یک لحظه آغاز و انجام عالم را بیافریند .

  تکامل انواع که به وسیله داروین مطرح شده  که مثلاً انسان شکل تکامل یافته میمون است، در ادبیات دینی و عرفانی ما جایی ندارد . خداوند همه پدیده ها را آن چنان که بوده آفریده است. همچنان که یکی از بزرگان (شیخ عباس قمی ؟ ) گفته است که « خَلَقَ اللهُ مشمشَةَ مشمشَةً . یعنی خداوند زرد آلو را زرد آلو خلق نموده است. بدین معنی که شکل تغییر یافته و یا تکامل یافته یک چیز دیگر نمی باشد. در مراحل تکامل مرحله قبلی از بین می رود . پس اگر انسان شکل تکامل یافته میمون است پس الان میمون چه چیز است؟ )

  14.جهـان خلـق و امـر اینجا یکی شد                 یکی بسیـار و بسیـار انـدکـی شد

   وقتی که این عالم بر چیده می شود عالم غیب و شهادت در آنجا یکی می شود. وحدت به کثرت و از کثرت به وحدت بر می گردد.

  15.همه از وهم توست این صورت غیر               که نقطه دایـره است از سرعت سیر

  هستـی عالـم یکی بیش نیست چون شما از آیینـه پنـدار نگاه می کنید یکی را دو می بینید و وحـدت را کثـرت

  می بینید چنانکه دایره که در اصل خود یک نقطه است ،این نقطه در اثر سرعت سیر و دوران به صورت دایره به چشم شما می رسد. جهان وحدت است ( وحدت وجود ) و در چشم ما به کثرت می آید.

  16.یکی خـط است از اول تا به آخــر               بر او خلــق جهــان گشتــه مسافر

   هستی جهان از ابتدا تا به انجام همچون خطّی است و مردم جهان نیز در روی این خط به منزله مسافر هستند.

  17.در ایـن ره انبیــا چون سـاربـاننـد                دلیـــل و رهنمـــای کـــارواننـد

   سار: شتر ، ساربان : شتر بان  و به معنی راهنما و هدایت کننده کاروان.  در این راه که خلق جهان در آن به مانند مسافرانند ، پیامبران همانند ساربانان دلیل و راهنمای کاروان  می باشند.

  18.وز ایشـان سیـّد مـا گشتـه سـالار                هم او اوّل هـم او آخـِر در این کـار

  سالار: سالار ساربانان پیامبر ما است. او که به حقیقت اوّل و به صورت آخر است.( پیامبر اسلام بر حسب رتبه و شرف مقدّم و در ظهور موخّرمی باشند. کُنتُ نبیّاً والآدمَ بینَ الماءِ و الطِّینِ .)  

  19.احـد در میـم احمــد گشت ظاهـر                 در ایـن دور اول آمــد عیـن آخـر

  احد : خداوند است که در وجود پیامبر (ص) تجلّی یافته است و در وجود مبارک ایشان اوّل و آخر به هم پیوسته است. یعنی هر دو تا( اوّل و آخر) در یک وجود دیده می شوند .

  توضیح اضافه : ( منظور از دور: دور خلقت است که چهل مرحله برای آن ذکر نموده اند.و آن عبارت است از : عقل کل ، نفس کل، هیولی ، طبیعت کلیّه ، فلک (عرش) ، کرسی (فلک ثوابت)،هفت فلک، زحل،مشتری،مریخ، شمس،ناهید،تیر،قمر،دوازده برج، عناصر اربعه، جماد،نبات،حیوان و انسان )

   20.ز احمد تا احـد یک میم فرق است                  جهانی اندر آن یک میم غرق است

  ظاهراً فرق کلمه « احد » با« احمد » یک حرف میم است امّا بین وجود حقیقی « احد »  و وجود حقیقی « احمد »  تمام عالم دچار حیرت شده است.

  نویسنده : رضا قا سم زاده

   

   

   

   

  شعر و ادبیات - گلگشتی در گلشن راز شیخ محمود شبستری

  shamimearas.blogfa.com/post-9.aspx
  شعر و ادبیات - گلگشتی در گلشن راز شیخ محمود شبستری - وبلاگ اختصاصی رضا قا سم ... به نام آن که جان را فکرت آموخت چراغ دل به نور جان برافروخت ... (ایهام تناسب به این معنی است که کوه قاف در این بیت کاربرد ندارد اگر کاربرد داشت ایهام می شد.).
  شما از این صفحه 2 بار بازدید کردید. آخرین بازدید: 9/26/16

  معنی شعر به نام آنکه جان را فکرت آموخت - خبر فوری

  ensha95.blogsky.com/1395/07/03/post.../معنی-شعر-به-نام-آنکه-جان-را-فکرت-آموخت
  ۲ روز پیش - این دو بیت از فرط روشنی خود معنی اش را فریاد میزند ونیاز به تفسیر و تبیین حضرتعالی ندارد . ..... به نام آن که جان را فکرت آموخت / چراغ دل به نور ...

  به نام آن که جان را فکرت آموخت - پارست

  www.parset.com/Poem2886_به_نام_آن_که_جان_را_فکرت_آموخت.html
  به نام آن که جان را فکرت آموخت چراغ دل به نور جان برافروخت. ... تعداد ابیات این شعر: ٣٣, شاعر: شيخ محمود شبستري ... کسي را کاندر اين معني است حيران. ضرورت مي‌شود ...

  گنجور » شیخ محمود شبستری » گلشن راز » بخش ۱ - دیباچه

  ganjoor.net › شیخ محمود شبستری › گلشن راز
  این دو بیت از فرط روشنی خود معنی اش را فریاد میزند ونیاز به تفسیر و تبیین حضرتعالی ندارد . ..... به نام آن که جان را فکرت آموخت/ چراغ دل به نور جان برافروخت ..... اگر شاعری شعری گفت و عده ای به دنبالش و به تعبیر و تفسیرش در عالم هپروت سیر ...

  معنی شعر به نام آنکه جان را فکرت آموخت

  harooz.rozblog.com/post/75/معنی-شعر-به-نام-آنکه-جان-را-فکرت-آموخت.html
  ۲ روز پیش - این دو بیت از فرط روشنی خود معنی اش را فریاد میزند ونیاز به تفسیر و تبیین حضرتعالی ندارد . ..... به نام آن که جان را فکرت آموخت / چراغ دل به نور ...

  معنی شعر به نام آنکه جان را فکرت آموخت | ترجمه کامل :: سایت فان

  site-fun.blog.ir/post/معنی-شعر-به-نام-آنکه-جان-را-فکرت-آموخت-
  برچسپ ها :شعر به نام آنکه جان را فکرت آموخت,معنی شعر به نام آنکه جان را فکرت آموخت,شعر به نام آنکه جان را فکرت آموخت با معنی,شعر به نام آنکه جان را فکرت آموخت با ...

  معنی شعر به نام آنکه جان را فکرت آموخت - جدیدترین اخبار روز ...

  harooz-rzb.feixiansi.com/page-169485.html
  این دو بیت از فرط روشنی خود معنی اش را فریاد میزند ونیاز به تفسیر و تبیین حضرتعالی ندارد . ..... به نام آن که جان را فکرت آموخت/ چراغ دل به نور جان برافروخت .

  معنی شعر به نام انکه جان را فکرت اموخت - جواب-سوال

  www.javab-soal.ir/j.aspx?q=معني_شعر_به_نام_انکه_جان_را_فکرت_اموخت&id...
  معنی شعر به نام انکه جان را فکرت اموخت,ز احمد تا احد یک میم فرق است,بنام انکه,شرح گلشن راز شیخ محمود شبستری,به نام انکه جان را فکرت اموخت,به نام خدایی,لاله ...

  شیخ محمود شبستری - به نام آن که جان را فکرت آموخت

  https://www.hamirayane.com/culture/Sheikh-Mahmoud-Shabestari/
  فرهنگ (هنر ، شعر ، ادبیات و ...) همه برای ... به نام آن که جان را فکرت آموخت, چراغ دل به نور جان برافروخت. ز فضلش هر دو ... به اصل خویش راجع گشت اشیا, همه یک چیز شد پنهان و پیدا. تعالی الله ... کسی را کاندر این معنی است حیران, ضرورت می‌شود دانستن آن ...

  معنی شعر (بنام آنکه جان را فکرت آموخت) - وبلاگ 24

  weblog24.xyz/list/معنی-شعر-بنام-آنکه-جان-را-فکرت-آموخت.html
  نتایج جستجوی عبارت ' معنی شعر بنام آنکه جان را فکرت آموخت ' از بین کلیه اطلاعات و وبلاگهای ثبت شده در سایت در زیر نمایش داده شده است و شما میتوانید با کلیک ...

  معنی شعر به نام ان که جان را فکرت اموخت از شیخ محمود ... - ...

  weblog24.link/.../معنی-شعر-به-نام-ان-که-جان-را-فکرت-اموخت-از-شیخ-محمود-شبستر...
  عبارت معنی شعر به نام ان که جان را فکرت اموخت از شیخ محمود شبستری گلشن زار به صورت خودکار از بین اطلاعات درج شده در وبلاگها انتخاب شده و مسولیت این مطالب بر ...

  معنی شعر به نام آنکه جان را فکرت آموخت فارسی ششم - وبلاگ 24

  weblog24.link/list/معنی-شعر-به-نام-آنکه-جان-را-فکرت-آموخت-فارسی-ششم.html
  جهت مشاهده اطلاعات بیشتر و کاملتر در خصوص هر وبلاگ بر روی عنوان آن کلیک نمائید. عبارت معنی شعر به نام آنکه جان را فکرت آموخت فارسی ششم به صورت خودکار از ...

  [PDF]چراغ دل به نور جام برافروخت به نام آنکه جان را فکرت آموخت

  bayanbox.ir/view/7778757226333448676/جزوه-ی-ادبیات-فارسی-ششم.pdf
  به نام آنکه جان را فکرت آموخت. چراغ دل به نور جام ..... در لغت به معنی خانه ودر اصطالح شعری کم ترین مقدار شعر یعنی یک واحد است که از دو مصراع تشکیل. شده است .

  معنی شعر به نا آنکه جان را فکرت آموخت کلاس ششم - وبلاگ 24

  weblog24.xyz/list/معنی-شعر-به-نا-آنکه-جان-را-فکرت-آموخت-کلاس-ششم.html
  نتایج جستجوی عبارت معنی شعر به نا آنکه جان را فکرت آموخت کلاس ششم از بین ... به نام انکه که جان را فکرت آموخت چراغ دل بهنور جان بر افروختزفضلش هر دو عالم ...

  گنجینه ی بهترین شعرها - اشعار محمود شبستری ........................ ...

  temenna.blogfa.com/category/134
  گنجینه ی بهترین شعرها - اشعار محمود شبستری ..............................E - ... بدین معنی کسی کت جامهٔ جان. بشوید دار ازو منت ..... به نام آن که جان را فکرت آموخت. چراغ دل به نور ...

  وبلاگ اشعار کامل شاعران - اشعار شیخ محمود شبستری

  moraffah.blogfa.com/cat-75.aspx
  ۱ تیر ۱۳۹۰ ه‍.ش. - "برای جستجو در اشعار شيخ محمود شبستری کليک کنيد". شیخ محمود ... به نام آن که جان را فکرت آموخت چراغ دل به ... کسی را کاندر این معنی است حیران

  معنی شعر به نام آنکه جان در فکرت آموخت در کتاب دبستان - ...

  weblog24.click/list/معنی-شعر-به-نام-آنکه-جان-در-فکرت-آموخت-در-کتاب-دبستان.html
  ساختار کتاب ریاضی چهارم دبستان کتاب ریاضی چهارم دبستان نیز ساختار شبیه کتاب های ریاضی دوم سوم دبستان دارد. با توجه به نظرات معلمان محترم مبنی بر کاهش ...

  دفتر دانایی - در کلاس درس شیخ محمود شبستری - قسمت اول

  daftaredanaei.blogfa.com/post-11.aspx
  اما فرستادگان گفتند شیخ هروی همانطور که نامه را به زبان شعر نوشته از شما جواب را به زبان شعر ... (۱) به نام انکه جان را فکرت آموخت / چراغ دل به نور جان برافروخت. جان: در عرفان معنی جان بسیار فراتر از باور های امروزی عموم است و آن را منشا عقل و زندگی می ...

  به نام آنکه جان را فکرت آموخت چراغ دل به نورجان برافروخت

  narges9720.persianblog.ir/
  ۲۹ دی ۱۳۹۳ ه‍.ش. - زخمه بردل میزنم ای ماه تابانم نرو/نغمه ازجان میزنم ای جان جانانم نرو. ... شعر:مرحوم اغاسی. نویسنده : محمدرضا خسروی ; ساعت ۱۱:٠۱ ق. ... انگور خشک شده که همه آنرا به نام "کشمش" می شناسند، قرن ها پیش به وجود آمده است. کشمش در ایران و مصر در ...

  معنی به نام آنکه جان را فکرت آموخت از فارسی کلاس ششم | ...

  weblog24.info/list/معنی-به-نام-آنکه-جان-را-فکرت-آموخت-از-فارسی-کلاس-ششم.html
  معنی به نام آنکه جان را فکرت آموخت از فارسی کلاس ششم ... شعر طنز مادر از ایرج میرزا .... شعر. معلم خوب من... گفت استاد مبر درس از یاد یاد باد آنچه به من گفت استاد

  معنی شعر به نام آنکه جان را فکرت آموخت - خبر و مطلب سه بلاگ ...

  uchblog24.ir/article/معنی-شعر-به-نام-آنکه-جان-را-فکرت-آموخت/
  خرید عینک آفتابی Louis Vuitton با قیمت ارزان آیا میدانید برترین عینک سال 2014 نزد افراد معروف همین عینک است ؟ انتخاب آرمین 2afm ، سیروان خسروی ، کیم ...

  گلشن راز شبستري - گلشن راز - ديباچه - نوسخن

  www.nosokhan.com/library/Topic/0ISN
  به نام آن که جان را فکرت آموخت. چراغ دل به نور جان برافروخت. ز فضلش هر ... وز آن دم شد هويدا جان آدم ... به اصل خويش راجع گشت اشيا ... کسي را کاندر اين معني است حيران.

  به نام آن که جان را فکرت آموخت! - تاریخ فا

  forum.tarikhfa.com › فرهنگ و ادب › زبان و ادبیات پارسی › شعر و ترانه › شعر کهن
  ۶ بهمن ۱۳۹۱ ه‍.ش. - به نام آن که جان را فکرت آموخت چراغ دل به نور جان برافروخت ز فضلش هر دو عالم گشت روشن ز ... شعرو ترانه ... کسی را کاندر این معنی است حیران

  به نام آنکه جان را فکرت آموخت

  www.gaeini.blogfa.com/
  به نام آنکه جان را فکرت آموخت - درس معلم ار بود زمزمه محبتی<><><>جمعه به مکتب ... مستزاد به معنی زیاد شده است و علت نامگذاری این نوع شعر، قطعه اضافه شده در پایان ...

  معنی شعر به نام انکه جان را فکرت اموخت؟ | گوگل پیامکی همراه ...

  www.20370.ir/Default.aspx?q=معنی_شعر_به_نام_انکه_جان_را_فکرت_اموخت؟&id...
  معنی شعر به نام انکه جان را فکرت اموخت؟ پاسخ سوال فوق را در زیر مشاهده ... لیست قیمت قطعات بدنه با برندهای مختلف برا ی خودروهای ~ی · اینترنت شبانه از چه ساعتی ...

  گلشن ‌راز - شبستری - جس جو

  www.jasjoo.com › خانه شعر کهن › شبستری › گلشن ‌راز
  توضیحات صفحه: جس جو مجموعه اشعار شبستری - فهرست گلشن ‌راز. ... به نام آن که جان را فکرت آموخت. چراغ دل به نور جانبرافروخت ... کز این معنی بماندم در تحیر ...

  معنی شعر به نام آنکه جان را فکرت آموخت - موتور جستجوی یوز

  yooz.ir/search/?q=به%20نام%20آنکه%20جان%20را%20فکرت%20آموخت%20&s=20
  جهت دریافت جدیدترین مطالب سایت در خبرنامه سایت عضو شوید : توجه: آدرس ایمیل www ندارد !!! بعد از ثبت نام، ایمیلی حاوی لینک فعال سازی عضویت برایتان ارسال ...

  [PDF]به نام آن که جان را فکرت آموخت چراغ دل به نور جان برافروخت

  pesi4.um.ac.ir/uploading/pesi4.um.ac.ir/images/dr_sharifzade.pdf
  معنای لغوی و اصطالحی موسیقی. موسیقی به ضم میم مأخوذ از. "Moosika". یونانی یا. "Musica". التینی و ریشه. آن. "Mosa". یا. "Misse". می باشد که نام یکی از نه رب النوع ...

  معنی شعر بنام انکه جان را فکرت اموخت | خندوانه - نسیم

  www.khandevane-nasim.ir/Default.aspx?...معنی_شعر_بنام_انکه_جان_را_فکرت_اموخ...
  معنی شعر بنام انکه جان را فکرت اموخت. پاسخ سوال فوق را در زیر مشاهده نمایید : جهت دریافت پاسخ اینجا را کلیک کنید · مرتضی ترکاشوند - خندوانه - شبکه نسیم.

  [PDF]ﺑﻪ ﻧﺎم آﻧﮑﻪ ﺟﺎن را ﻓﮑﺮت آﻣﻮﺧﺖ ﻣﻘﺪﻣﻪ ﻣﻮﺿﻮع اﯾﻦ ﭘﺎﯾﺎن ﻧ

  ganj.irandoc.ac.ir/articles/download_sparse/525656
  ﺑﻪ ﻧﺎم آﻧﮑﻪ ﺟﺎن را ﻓﮑﺮت آﻣﻮﺧﺖ. ﻣﻘﺪﻣﻪ. ﻣﻮﺿﻮع اﯾﻦ ﭘﺎﯾﺎن ... ﻣﻌﻨﯽ ﺑﯿﺖ دﯾﮕﺮ را ﺗﮑﺮار ﻧﮑﻨﺪ . ﺟﻬﺖ اﻃﻼع و آﮔﺎﻫﯽ .... ﺟﺎﻫﻠﯽ ﻣﯽ رﺳﺪ و ﭼﻪ ﺑﺴﺎ ﮐﻪ ﺷﺠﺎﻋﺖ و دﻟﺒﺴﺘﮕﯽ ﺷﺎن ﺑﻪ ﺷﻌﺮ و ادب، از ﺟﺪ ﺑﺰرﮔﻮارﺷﺎن. در ﺟﺎﻫﻠﯿﺖ، ...

  معنی شعر به نام ان که جان را فکرت اموخت ششم - مرجع فارسی

  marjafarsi.ir/list/معنی+شعر+به+نام+ان+که+جان+را+فکرت+اموخت+ششم.html
  میشه وقتی درس میخونم فکرت نیاد سراغم؟ میشه تو اوج حال خوبم یهو نیای بشی ضد حالم؟ میشه بیای خاطره هاتم ببری حالا که رفتی؟ میشه حافظه منو از وجودت پاک کنی؟

  اُکسین «oxin92» - شروع سخن با اشعار زیبای نام خدا

  oxin92.mihanblog.com/post/23
  شروع سخن با اشعار زیبای نام خدا. ... به نام آن که جان را فکرت آموخت چراغ دل به نور جان بر افروخت. توانائی که در ... معنی شعرنهم به نام خداوند جان و خرد از کجا پیدا کنم؟

  معنی شعر به نام انکه جان را فکرت اموخت؟ | دستان هوشمند

  www.idastan.ir/Default.aspx?q=معنی_شعر_به_نام_انکه_جان_را_فکرت_اموخت؟&id...
  معنی شعر به نام انکه جان را فکرت اموخت؟ پاسخ سوال ... تو رو به دوستام معرفی می کنم · به راننده قطار چه ... لیست قیمت قطعات بدنه با برندهای مختلف برا ی خودروهای ~ی ...

  نظم و ادبیات پارسی

  nazm4.blogfa.com/?p=4
  نظم و ادبیات پارسی - نظم یا همان شعر گر نباشد زندگی بی معناست و ارزش ندارد. ... به نام آن که جان را فکرت آموخت ... که رحمتگر و مهربان، خلق راست; بنیاد سخن به نام حق نه کز هرچه به است نام حق بهبه نام آنکه در ما گفتن آموخت به انسان در معنی سفتناموخت ...

  کرشمه کلام

  www.shamimadab3.blogfa.com/
  معنی بیت : در این آستان هنگامیکه آرزومندان عاشق عرض حاجت و اظهار محبت می کنند ... دارد: به نام آن كه جان را فكرت آموختچراغ دل به نور جان برافروختامير خسرو دهلوي هم مانند ... هر چند اين اشعار زيباست، مثلاً: به نام آن كه تن را نور جان داد خرد را سوي دانايي عنان ...

  انواع جملات برای آغاز سخن (به نام خدا),, - آی آر سرگرمی

  irsargarmi.ir/1393/08/انواع-جملات-برای-آغاز-سخن-به-نام-خدا/
  ۴ آبان ۱۳۹۳ ه‍.ش. - سر آغاز هر نامه نام خداست که بی نام او نامه یکسر خطاست; به نام خالق پیدا و پنهان که ... هر ناتوان است; به نام آن که جان را فکرت اموخت چراغ دل به نورجان برافروخت; به نام ... به است نام حق بهبه نام آنکه در ما گفتن آموخت به انسان درمعنی سفتن اموخت ... به نام خداوند شعر و سخن نخستین سخن در همه انجمن; به نام خدای سمیع و بصیر ...

  [PDF]به نام آنکه جان را فکرت آموخت - ویستابست

  www.vistabest.com/upload/Catalog/Newsletter%2007.pdf
  به نام آنکه جان را فکرت آموخت ... اگر به معنای عقل در آیات و روایات توجه. کنیم، در می یابیم که عقل قوه ای است که ... سایت اینترنتی به آنان معرفی و بعد از پایان مهلت ثبت نام و بسته. شدن سایت به جمع ...... حـسـرت دل بـارد از ایـن شـعـر مـن. جـام مـي اي در ...

  Zabanadabi - آغاز با نام خدا در اشعار فارسی

  rezanooshmand.blogfa.com/post-33.aspx
  Zabanadabi - آغاز با نام خدا در اشعار فارسی - نوشته های محمدرضا نوشمند در باره ی زبان و ادبیات. ... فاتحۀ فکرت و ختم سخن.نام خدای .... به نام آنکه جان را فکرت آموخت.

  جملات شروعی با نام خدا - لادین

  ladin.ir/other/جملات-شروعی-با-نام-خدا/
  بنیاد سخن به نام حق نه کز هرچه به است نام حق بهبه نام آنکه در ما گفتن آموخت به انسان ... به نام خداوند شعر و غزل کلامش نشیندبه دل از ازل; به نام خداوند نان و خداوند جان دهد ...

  ادبستان نوین - آرایه های ادبی

  adab-edu.blogfa.com/post-54.aspx
  به نام آن که جان را فکرت آموخت چراغ دل به نور جان بر افروخت ... 2- غزل : شعری است حد اقل پنج بیت که مصراع اول و مصراع های زوج آن هم قافیه است . ... 10- چهار پاره : دو بیتی هایی است با قافیه های مختلف که از نظر معنی با هم ارتباط دارند و معمولاً مصراع های ...

  تراوشات احساس - شیخ محمود شبستری

  shayanhoboot.blogfa.com/tag/شیخ-محمود-شبستری
  جهاني معني اندر لفظ اندک .... بهمراه لینک تفسیر این شعر زیبا به بیان لطیف ، ظریف و دلچسب استاد الهی قمشه ای در پایان شعر. دیباچه. به نام آنکه جان را فکرت آموخت.

  کلاس نور - جزوه ادبیات ششم

  sheybani58.blogfa.com/post/102
  به نام آنکه جان را فکرت آموخت چراغ دل به نور جام برافروخت ... مصدر:اسمی است که معنای فعلی داردودرواقع گونه ی صرف نشده ی فعل است ومانند فعل مفهوم انجام ..... به کار گرفتن کلمه های کوتاه شده در شعر اغلب به ضرورت وزن صورت می گیرد: یعنی شاعر به

  آموزش ترجمه عربی

  moghaddasiniya.blogfa.com/
  به نام آنکه جان را فکرت آموخت. چراغ دل به نور جان برافروخت ... عناوین درسی: مکالمه ،آزمایشگاه ، فن ترجمه ، ترجمه از عربی بهفارسی و بالعکس . .... در جواب به این پرسش باید گفت که بیگانگی زدایی به معنای حذف هر گونه عنصر بیگانه از ساخت لید است ...

  مرداد ۱۳۹۱ - رنگین کمان - blogfa.com

  armen.blogfa.com/9105.aspx
  به نام آنکه جان را فکرت آموخت چراغ دل به نورجان برافروخت ... سبک شعر فارسی راازآغازنیمه ی دوم قرن سوم تا پایان قرن پنجم سبک خراسانی می گویند.ازآنجا که اولین ...

  انواع جملات برای آغاز سخن (به نام خدا) - نسخه قابل چاپ

  shargh.us/forum/printthread.php?tid=11392
  ۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ه‍.ش. - به نام آن که جان را فکرت اموخت چراغ دل به نورجان برافروخت به نام آن خدای پاک ... به نام آنکه در ما گفتن آموخت به انسان در معنی سفتن اموخت ای همه هستی ز تو پیدا شده ... به نام خداوند شعر و سخن نخستین سخن در همه انجمن به نامخدای سمیع و ...

  [PDF]هشتم پايه: فارسي نام درس: به نام آنکه جان را فکرت آمـوخت نام و نام

  shahidezheie.sams.ir/Schools/sams.../59b5cd88-6261-4daa-b62c-2210843018ad.pdf
  نام پدر: نام کالس: نام دبير: به نام آنکه جان را فکرت آمـوخت. اداره آموزش و پرورش ناحيه. 4. اصفهان ... مفهوم ابیات و عبارات زیر را به نثر ساده وروان امروزی بنویسید. (6) ... و به چه معنی است؟) /(7. -4 ... برای داستان سرایی کدام قالب شعری مناسب تر است؟ ) 57. /(.

  آغاز کار با نام خداوند یکتا از زبان شاعران - زبان عشق

  parvinkheradpishe.blogfa.com/post/26
  به نام آن كه جان را فكرت آموخت چراغ دل به نور ... اما برخي شاعران، پا را از تقليد فراتر گذاشته اند، هر چند زياد هم در اين موردشعري نسروده اند. ... حلاوت بخش معني در بيان ها

  [PDF]آموخت به نام آنکه جان را فکرت نمره( 6 الف.( معنی نظم و نثر : ) ...

  mtmn.ir/upload/2014928121640813.pdf
  نام پدر: مدریت آموزش و پرورش. نجف آباد. نمره: نام درس: ادبیات فارسی سوم تجربی و ریاض. تاریخ امتحان: 11 ... ردیف. به نام آنکه جان را فکرتآموخت. بارم. نمره. الف.( معنی نظم و نثر : ). 6. نمره(. 1. –. بوی گلم چنان ... آرایه بارز جمالت و اشعار زیر را بنویسید.

  چاپ برگه‌ٔ شادباش شب‌چلّه - ایران‌بوم

  iranboom.com/didehban/mirase-manavi/77.../1672-barge-shadbash-shab-chele.html
  ۳۰ آذر ۱۳۸۹ ه‍.ش. - به نام آنکه جان را فکرت آموخت چراغ دل به نور جان برافروخت ... این شب را «یلدا» نیز گفته‌اند، به معنای«زایش و تولّد» که واژۀ میلاد (میلادی) نیز از همین ...

  مركز تعليمات اسلامي بصیر - كتابخانه معارف اسلامی - حديث ...

  najafabadnews.ir/book/book/00-DDT/sharh_golshan_raaz_mohammadi_01.html
  به نام آنكه جان را فكرت آموخت ----- چراغ دل به نور جان برافروخت ... 3و4ـ كه باشم من مرا از من خبر كن ----- چه معنى دارد اندر خود سفر كن ... مؤلف در كتاب «حديث بى كم و بيشى» بيت به بيت اشعار گلشن راز را آورده و به دنبال هر بيت، آسان شده شرح لاهيجى را ...

  شروع با نام خدا در اشعار فارسی - دل بسته ی یاران خراسانی ...

  zabanefarsi.blogfa.com/post/658
  ۹ آبان ۱۳۹۲ ه‍.ش. - به نام آن كه جان را فكرت آموخت چراغ دل ... حلاوت بخش معني در بيان ها و درناظر ... تلخيص از کتاب هزار سال آغاز سخن در شعر فارسی با نام و حمد خداوند نوشته ی دکتر صفی نیا ... 13-به نام آن که جان رافکرت اموخت چراغ دل به نورجان برافروخت.

  حکیم عالیقدر استاد ابراهیمی دینانی - منتخبی از اشعار ...

  ebrahimi-dinani.blogfa.com/post-65.aspx
  حکیم عالیقدر استاد ابراهیمی دینانی - منتخبی از اشعار عرفانی خوانده شده در برنامه ... فلسفه را پاسخ گوی مهم ترین و عمده ترین پرسش های انسان درباره معنای هستی و حیات می داند. ... به نام آنكه جان را فكرت آموخت ... آنکه رخسار تو را رنگ گل و نسرين داد

  معنی سیبیلاش کرنولبیی کرز لو پیله سی - rss

  filenet-bsky.soghady.ir/list/معنی+سیبیلاش+کرنولبیی+کرز+لو+پیله+سی.html
  معني شعر به نام آنکه جان را فکرت آموخت - خبر فوریensha95.blogsky.com/.../معني-شعر-به-نام-آنکه-جان-را-فکرت-آموخ...Translate this pageمعني شعر به نام آنکه جان را ...

  معنی شعر یاد تو نظامی گنجوی | معنای شعر یاد تو از نظامی - وب ...

  www.webiruni.ir/news/97129
  ۶ ساعت پیش - معنی شعر یاد تو نظامی گنجویمعنی شعر یاد تو نظامی گنجوی,شعر یاد تو ... معنی شعر به نام آنکه جان را فکرت آموخت... بدون نام تو کتاب را نمی گشایم.

  معارف نهج البلاغه در شعر شاعران جلد اول (از خطبه 1 تا 198)

  www.ghadeer.org/Book/1567/247801
  معارف نهج البلاغه در شعر شاعران جلد اول (از خطبه 1 تا 198) , محمد دشتی , ... بنام آنکه جان را فکرت آموخت - چراغ دل به نورجان برافروخت پرهیز از غفلت زدگی فافق ایها ..... آذربیگدلی: ز صورت مزن دم چو معنی شناسی - بود فارغ از جسم روح مجرد(1500) لامع:

  هواداران سید حمزه امیرحسینی - شعر

  unidehaghan.blogfa.com/category/1
  اما سلطان محمود که به مدایح و اشعار ستایش آمیز شاعران بیش از تاریخ و داستانهای پهلوانی علاقه داشت، قدر ... دگر بر ره رمز معنیبرد ..... به نام آنکه جان را فکرت آموخت.

  عشق و انسان کامل - شعر وعرفان

  rafezm.persianblog.ir/post/22/
  ۱۵ تیر ۱۳۸۸ ه‍.ش. - بنام آنکه جان را فکرت آموخت چراغ دل بنور جان بر افروخت. زفضلش هر دو .... (عین) علاقه، (شین) شدید و(قاف) قلب وین سه واژه عشق را معنی کنم. ویا : عشق ...

  معنی به نام انکه جان را فکرت اموخت - بزرگترین آرشیو وبلاگ ...

  mashhadbook-ba.crawlblog.ir/search/معنی++به+نام+انکه+جان+را+فکرت+اموخت
  ۲ روز پیش - به نام آنکه جان را فکرت آموخت چراغ دل به نور جان بر افروختبه نام خداوندی که قلم را آفرید و آن را شایسته سوگند خویش قرار داد. به نام یگانه آفریدگاری ...

  عشق - وب سايت رسمي دکتر حسين الهي قمشه اي

  www.drelahighomshei.com/34.aspx
  یک جواب آنکه گفتیم جان نماز به از نماز، مَعَ تقریرِه. جواب دوم که ایمان به از ... بدين معنى كه در جهت اعتلاى خوبى و شادى و ... هنگامی که در شهر شما را با شعرهای خود دیدار می کنم آنچه به من می .... نه بدان خاطر كه فكر ما كوتاه است و موضوع فكرت بلند. بلكه چون .... و "آموختن" تجدید خاطره ای است از جایگاه ... در ساحل شهری به نام اورفالیس پیاده می شود.

  یاد مهر - مطالب مرتبط با مهر و شروع سال تحصیلی

  yademehr.blogfa.com/cat-17.aspx
  به نام آنکه جان را فکرت آموخت چراغ دل به نور جان بر افروخت به نام خداوندی که .... هر روز، اول مهر است و هر روز، آغاز پاییز و هر روز آغاز آموختن، می خواهیم بیاموزیم. چشم به دهان معلم .... خـاطـرات کــودکـی در دفـتــرم شـعـرهـای کـودکانـه در ســرم مـشـق و امـلا ..... شما نمی توانید به معنای کلی خوب باشید، بلکه باید در چیزی یا کاری خوب باشید. به عنوان ...

  غزل ۱ الا يا ايها الساقی ادر کاسا و ناولها که عشق آسان نمود اول ولی

  www.cs.cmu.edu/~nsharifr/hafez.txt
  غزل ۱ الا يا ايها الساقی ادر کاسا و ناولها که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌ها به بوی ... به پيام آشنايان بنوازد آشنا را چه قيامت است جانا که به عاشقان نمودی دل و جان فدای ... ما گو نام ما ز ياد به عمدا چه می‌بری خود آيد آن که ياد نياری ز نام ما مستی به چشم شاهد ..... به رقص آرد که شعر حافظ شيرين سخن ترانه توست غزل ۳۵ برو به کار خود ای واعظ ...

  کتاب گلشن راز شبستری چگونه است؟ آیا شرح لاهیجی بر آن ...

  www.porseshkadeh.com/.../کتاب-گلشن-راز-شبستری-چگونه-است-آیا-شرح-لاهیجی-...
  ... راز با مطلع: به نام آنکه جان را فکرت آموخت/ چراغ دل به نور جان برافروخت، آفریده شد. ... اگر چه با تصریح شاعر در این اثر، مجموعه گلشن راز نخستین منظومه شعری اوست، آنجا ... در معنای انسان کامل: کسی مرد تمام است کز تمامی/ کند با خواجگی کار غلامی.

  عقيق سخن

  www.salmasfarsi.blogfa.com/
  به نام آنکه جان را فکرت آموخت .... 11-کدامیک از ترکیب های زیر معنی((همی طلب))می باشد؟ ..... با توجه به این که درس اول شعرمی باشد نمی توان متن املایی نوشت. *خلاصه ی ...

  dortmitory | مرجع پاسخگویی

  www.iresearch.ir/Default.aspx?q=dortmitory&id...
  معنی شعربه نام ان که جان رافکرت اموختچراغ دل به نور جان بر افروخت زفضلش هردوعالم گشت ... معنی شعر به نام انکه شعر رافکرت اموخت - مرجع پاسخگویی.

  678004836 | مرجع پاسخگویی

  www.iresearch.ir/Default.aspx?q=678004836_&id...
  معنی شعربه نام ان که جان رافکرت اموختچراغ دل به نور جان بر افروخت زفضلش هردوعالم گشت ... معنی شعر به نام انکه شعر رافکرت اموخت - مرجع پاسخگویی.

  شهدا - پایگاه خبری، تحلیلی میرملاس

  www.mirmalas.com/archive/special/shohada/
  سامان ولی نوری / میرملاس : به شهید قدرت عبدیان اسوه غیرت و اخلاص به مناسبت چهلمین روز سفر ... محمد منصوری/میرملاس : به نام آنکه جان را فکرت آموخت دیروز تفنگی به هر آیینه سپردند / صدها .... شاعر لک‌زبان لرستان، مقام اول جشنواره شعر رضوی اقوام ای .

  سبد بلاگ | به نام آنکه جان را فکرت آموخت | جستجو |

  sabad-blog.ir/list/به+نام+آنکه+جان+را+فکرت+آموخت.html
  هیچ یادم نرود این معنی که مرا مادر من نادان زاد ... که فکرت شعر می شه تو سکوتش ... به نام آنکه جان را فکرت آموخت چراغ دل بهنور جان بر افروخت به نام خداوندی که قلم را ...

  متن و عکس نوشته شروع مدرسه + شعر تبریک بازگشایی مدارس

  janjalinews.com › سرگرمی
  شعر و متن زیبا مخصوص بازگشایی مدرسه ها پیام و عکس نوشته تبریک آغاز سال تحصیلی متن اول مهر + عکس طنز شروع مدرسه. متن و عکس نوشته .... زنگ زیست (معنی عشق) کیف مدرسه ... به نام آنکه جان را فکرت آموخت چراغ دل به نور جان بر افروخت. به نام ...

  شعر کافه شعر [آرشیو] - صفحه 2 - سایت علمی دانشجویان ایران

  www.daneshju.ir/forum/sitemap/t-86088-p-2.html
  ۱۰ تیر ۱۳۸۹ ه‍.ش. - بعد از عرض سلام خدمت همه شما دوستان عزیز -;{@ با کافه شعر امدم در ... برای تويی كه عـشقت معنای بودنم است. ...... به نام آن كه جان را فكرت آموخت

  مجموعه جملات عاشقانه زیبا - جملات عاشقانه

  www.kolbe-eshghe-man.blogfa.com/cat-1.aspx
  زندگي به من آموخت كه چگونه گريه كنم اما گريه به من نياموخت كه چگونه زندگيكنم. ... دريا باش كه اگر كسي سنگ به سويت پرتاب كرد، سنگ غرق شود نه آنكه تو متلاطمشوي ... كاش در محبت شك نبود/ تك سوار مهرباني تك نبود/ كاش بر قابي كه بر جان و دل .... **اگر كسي تو را آن طور كه مي خواهي دوست ندارد ، به اين معني نيست كه تو را با تمام وجودش ...

  گزارش از صفحات لینک داده شده

  www.persianstat.com/Results.aspx?id=40289675&mode=4
  1 ارجاع, 1 نفر, http://www.google.com/search?hl=fa&q=به نام آنكه جان را فكرت ... 2 جستجو, معنی شعر به نام آنکه جان را فکرت آموخت ...

  به نام آنكه جان را فكرت آموخت | جستجو | جدید ترین مطلب

  www.ultrasurfing.ir/list/به+نام+آنكه+جان+را+فكرت+آموخت.html
  به نام آنكه جان را فكرت آموخت ... جدید و باور نکردنی سلمان اوغلی به نام دنیای این روزای من;عکس شیلا خداداد و ... پرواز بدهفكرت را .... می‌شود در معنی یک گل شناور شد

  سایت سارا شعر- گلچین شعر كهن - - برگزیده غزل سعدی

  sarapoem.persiangig.com/link7/gshk3.htm
  بر باد قلاشی دهیم این شرک تقوا نام را هر ساعت از نو ... سعدی ملامت نشنود ور جان در این سر می‌رود صوفی گران ... در صورت ومعنی که تو داری چه توان گفت حسن تو ز ... از آن که ره به دکان تو مشتری آموخت همه قبیله من ..... ما ز جورت سر فکرت به گریبان تا چند

  خبرگزاری تسنیم - ای آفتاب روز غدیرت شراب‌ساز...

  www.tasnimnews.com/fa/news/1392/08/01/172929/ای-آفتاب-روز-غدیرت-شراب-ساز
  ۱ آبان ۱۳۹۲ ه‍.ش. - خبرگزاری تسنیم: بعد از انقلاب به واسطه ایجاد فضای جدید در حوزه شعر علوی، ، اشعار نغزی در ... در سده‌های مختلف ادامه یافت، به طوری که برخی از شاعران مانند مولوی و سنایی با وجود آنکه بر ... «آموخت تا که عطر ز شیشه فرار را ... ما بهتریم جان علی یا ملائکه؟ ... معنی کجا به کار ببندد مزار را ... بی‌خود نیافت بلبل نام هزار را.

  [PDF]که جان را فکرت آموخت آن به نام » گری نگارگری و ویرایش « در ...

  www.mofidu.ac.ir/_DouranPortal/.../نگارشنامه-حامدی%20کیا_20151026_090029.pdf
  ۴ آبان ۱۳۹۴ ه‍.ش. - به نام. آن. که جان را فکرت آموخت. » نگارگری و ویرایش. گری. « در ..... نامه هم معنای پیراستن و به معنایکم کردن از چیزی برای زینت و خوش. آیند شدن ... داشتن ذوق ادبی برای ویراستاری شعر و داستان و مقاله ...... اینجا، آنجا، آنکه، آنها، اینکه،.

  فهرست غزل ها « دیوان حافظ - یک دوست دات کام

  www.1doost.com/hafez/all.htm
  لیست کامل غزل های دیوان حافظ شیرازی به همراه قرائت ، متن کامل و خط نستعلیق ... ... بخواه دفتر اشعار و راه صحرا گیر ... چه وقت ... تا کنم جان از سر رغبت فدای نام دوست . ... آن جا جز آن که جان بسپارند چاره نیست . .... وان که گیسوی تو را رسم تطاولآموخت . ..... یک نکته از این معنی گفتیم و همین باشد . ...... در فکرت تو پنهان صد حکمت الهی .

  کلمات قصار - ..:: پایگاه اطلاع رسانی سید صادق حقیقت ::. ...

  www.s-haghighat.ir/fa/articles/view/337/11
  امام صادق (ع): خدایا به جای آن که دشمنان را از بین ببری، دشمنی را نابود کن! ... جان گري: زماني كه شوروي در فناوري رايانه از ايالات متحده عقب افتاد، عمرش به سر آمد. ... جبران: آموختن تنها سرمايه ای است که ستمکاران نمی توانند به يغما ببرند . ..... موريس مترلينگ: آن چه ما به نام مرگ مى خوانيم يك زندگى است كه هنوز نتوانسته ايم چگونگى آن را ...

  دانلود آهنگ جدید امیر مقصودلو بنام دنیا

  pop-music.ir/دانلود-آهنگ-جدید-امیر-تتلو-بنام-دنیا
  ۵ اسفند ۱۳۹۴ ه‍.ش. - به نام آن‌که جان را (البته بلانسبت برخی و هوادارانشون!) فکرت آموخت؛ .... اصلا معنای تنوع و تکثر همینه. ... شما تصور کنید امیر تتلو رو اصلا ندیده بودید و ایشون آهنگی با شعر روزبه بمانی و تنظیم سیروان خسروی یا کوشان حداد رو اجرا ...

  اشعار و متون ادبی زیبا - نسخه قابل چاپ - تالار کافه کلاسیک

  cafeclassic5.ir/printthread.php?tid=80
  ۲۳ آبان ۱۳۸۹ ه‍.ش. - چهارم ، آن كه گناهي مرتكب شد و با يادآوري اين كه ديگران نيز همچون او دست به گناه ..... جان به لب آمد و لب، بر لب جانان نرسید دل به جان آمد و او، بر سر ناز است هنوز. .... هدایت از میان نسخی که به نام خیام منتشر شده اند، با بررسی یکدستی سبک ... این اشعار تنها لذت باشد و آموختن، تفاوتی نمی کند شاعر، خود به راستی که باشد!

  راهکارهای یک کلاس خوب - مشکلات و راهکارها - تبیان

  www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=39681
  ۲۸ اسفند ۱۳۸۵ ه‍.ش. - خواندن شعر و سایر فعالیت های مربوط به پیش دبستانی . .... به نام آنکه جان را فکرت آموخت دست توانمند معلّمی را می بوسم که شیوه ی کشف راه حل ها را ..... البته این بدان معنی نیست که تدریس در کلاستان از حالت پرسش و پاسخ خارج شود.

  آهنگ شیطانی،شاهین نجفی،موسیقی راز آلود - دانلود سخنرانی ...

  www.zohur12.ir/2985/آهنگ-شیطانی،شاهین-نجفی
  ۲۱ مرداد ۱۳۹۰ ه‍.ش. - اینجا خیلی واضح داره میگه به نام شیطان و جانور سه چشم که در انجیل اومده و تن مانا یعنی اون روح جاویدان شیطانی ..... واقعا براتون متاسفم که فکر می کنید هر بیت شعر که خونده شده به صورت جداگانه باید معنی کرد. ..... به نام ان که فکرت اموخت. .... بگیر از من این جان بی ارزشوولی راضی نشو که دوباره کسی همچون شاهین نجفی ...

  متن مجری گری

  www.bargozideha.com/tag/متن-مجری-گری
  متنی زیبا مجری ماه محرم متن مجری محرم ،شعر محرم ،مطالب برای اجرای محرم – امام حسین متن ... روح تو با حق آشنا قرآن بخوان عترت احمد زقرآنش نمی گردد جدا تا بیابی معنی این نکته را ... به نام آن که با نام و یادش نهال دهه فجر همواره یادگار و ماندگار می ماند. ... که در این دوره یار هم باشیمبه نام آنکه جان را فکرت آموخت چراغ دل به نور جان بر افروخت بار ...

  بوستان سعدی | کارشناس ایرانی

  www.iranianexpert.ir/node/398
  بنام خداوند جان آفرين .... كه ارباب معني به كاغذ برند .... نمرد آنكه ماند پس از وي بجاي ... چو قاضي به فكرت نويسد سجل .... سفر كرده و صحبت آموخته ...... شعر کودکان ...

  مولانا جلال‌الدین محمد بلخی | وبلاگ آفتاب - نوشته شده توسط ...

  www.aftabir.com/blog/مولانا-جلال‌الدین-محمد-بلخی/
  نام کامل وی «محمد ابن محمد ابن حسین حسینی خطیبی بکری بلخی» بوده و در دوران حیات ... با آنکه آثار مولوی به عموم جهانیان تعلق دارد، ولی ایرانیان و پارسی زبانان بهرهٔ خود ... به خانه بازمی‌گشت که عابری ناشناس گستاخانه از او پرسید: «صراف عالم معنی، محمد ... کسی نمی‌داند شمس تبریزی به مولانا چه گفت و آموخت که دگرگونش کرد؛ اما واضح ...

  فلسفی | قالب وبلاگ

  pichak.net/crop/tag/فلسفی/
  بین این همه که جــــــان آدم را به لـــب می رسانند ... بــــــه خـــــدا قـــــســــــم، بـــــه جـــــون خـــودم عـــــــــدالــــــتـــــــ مــعـنـیِبـــــــــــــر ... فهمِدن همیشه بهتر از آموختن است. ... آنکه می گوید همه چیز خوب است و بدی وجود ندارد با کسی که همه چیز را اهریمنی می پندارد .... مردم به لباس ها و تیپ تو نگاه می کنن ولی کار ها و رفتارا و طرز فکرت رو می بینن !

  Rumi دوستداران شمس ,مولوی - نوشته های خواندنی در مورد شمس و ...

  www.goodreads.com/topic/show/1169
  حقیقتا به معنی واقعی کلمه روزی نیست که یا من به مولانا نیاندیشم و یا از او بیتی ..... مولانا که در غرب به نام رومی مشهور است در طول عمرش نه طریقتی پایه ریزی نه ..... با توجه به آنكه خواننده يا مفسر بايد به فهم يك متن نايل شود، بحث از شرايط و عوامل .... است که روح انسان را می کشد به سوی خودش و جذب می کند و همچنین شعر حافظ و مولوی .

  شعر معلم خوب

  best.solmaz.in/شعر-معلم-خوب
  مطالب مربوط به : شعر معلم خوب ... شعر معلم . آنکه نقاش است و نقشی ساخته . با قلـــــــم طرح نویی انداخته ... معنی به نام آنکه جان را فکرت آموخت از فارسی کلاس …

  حرف دل با حضرت صاحب الزمان(عج)-یا اباصالح المهدی ادرکنی - ...

  www.aviny.com/Occasion/ahlebeit/imamzaman/veladat/88/HarfeDel/HarfeDel.aspx
  آقا جان همه به عمق جاده ای نگاه میکنیم که تو قرار است بیایی و با آمدنت چشمان منتظر بندگانت را روشن ... چنان بخواه برایم از خدا تا هر روز به فکرت باشم و به فکرم باشی.

  گلستان سعدی- باب هفتم- در تاثیر تربیت - سایت جامع ...

  www.anobanini.ir/index/fa/1386/09/post_100.php
  گفت: سبب آنکه سخن اندیشیده باید گفت و حرکت پسندیده کردن همه خلق را علی العموم و ... جمعی پسران پاکیزه و دختران دوشیزه به دست جفای او گرفتار، نه زهره خنده و نه ... نام نکویی چو برون شد بکوی ... جمال و نطق و راءی و فکرت و هوش ... هندوی نفط اندازی همی آموخت. ... چاره جز آن ندیدم که رخت و سلاح و جامه ها رها کردیم و جان به سلامت بیاوردیم.

  [PDF]به نام آن كه جان را فكرت آموخت - انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ...

  www.iaocsc.ir/fa/wp-content/uploads/2016/01/PDF-16.pdf
  به نام آن كه جان را فكرت آموخت. فصلنامه جامعه، ..... به نقل از يزديان 119 :1391(1كار با اطالعات و ساخت معنی از آنها داشته باشند. )پاتر ..... )نام كمپانی( آشكار شد و به بحث و گفت وگو انجامید. ...... اين روايات را می توان در قالب داستان، رمان، فیلم، شعر و يا.

  تجلی باوری ایرانی در سوک سرودی شیعی

  www.hozehonari.com/PrintListItem.aspx?id=34847
  ۹ اسفند ۱۳۹۰ ه‍.ش. - نام سترگ آفریدگار سخن و سخن پرور توس ... بنام آنکه جان را فکرت آموخت ... معنی (با اینکه سواد قدیمه داشت ) مثنوی سترگ منطق الطیر را به حقیر هدیه نمود . ... به جوششی دیگر در آمد ، و از این زمان به گونه ای جدی سرودن شعر را تجربه نمودم ...

  همه چیز درباره سعدی | - نرم افزار

  3manage.com/همه-چیز-درباره-سعدی.html
  این صفت به این معنی است که اشعار و متون آثار سعدی در نظر اول «سهل» و ساده به نظر ... لحن عاطفی و تعزلی کلام سعدی را چون شربتی شیرین و گوارا به جان خواننده می ریزد: .... شخصی به نام علی بن احمد بن ابی بکر بیستون این آثار را مرتب و تنظیم کرد. ..... و سعی بی فایده کردند ، یکی آن که اندوخت و نخورد ، دیگری آن که آموخت و نکرد » ...

  گلشن راز - کیانا وحدتی

  www.kianavahdati.com/forum.aspx?id=-2147483296&showall=yes
  ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۱ ه‍.ش. - 16پست - ‏6 نویسنده
  به نام آنکه جان را فکرت آموخت چراغ دل به نور جان بر افروخت 2.ز نورش هر دو عالم ... نقش بر لوح عدم زد 5.از آن دم گشت پیدا هر دو عالم وز آن دم شد هویدا جان آدم ...

  سعدی - ویکی‌گفتاورد

  https://fa.wikiquote.org/wiki/سعدی
  گفت: شکر آن که به مصیبتی گرفتارم نه به معصیتی. ... «دو کس رنج بیهوده بردند و سعی بی فایده کردند: یکی آن که اندوخت و نخورد و دیگر آن که آموخت و نکرد.».

  نسخه چاپی - چاپ خبر | سایت استان کهگیلویه و بویراحمد

  k-b.ir/print?id=133542
  ۲۱ آبان ۱۳۹۲ ه‍.ش. - به نام آنکه جان را فکرت آموخت. چه غرورآفرین است غور در درد دلی که که به شیوایی شعر و به نزاکت ادب مزین گشته و از دار ادب بزرگ مردان قومت جاری شده ...

  [PDF]تحلیل قرابت معنایی

  farzanegan2t.ir/Repositary/RadEditor/SentDoc/.../tahlil%20gherabat%20maanaii.pdf
  ﺗﺴﺖ ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ ادﺑﻴﺎت ﻏﻨﺎﻳﻲ اﺳﺖ (ﺳﺎل ﭼﻬﺎرم: 26. ، ﺳﺎل ﺳﻮم. 2 ... ﭘﺲ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺪاﻧﻴﺪ ﻛﺘﺎب درﺳﻲ راﺟﻊ ﺑﻪ ﭼﻪ ﻣﻮﺿﻮﻋﺎﺗﻲ ﺷﻌﺮ دارد. ﻣﺜﻼ در ﻛﺘﺎب. -. ﻫﺎي ... ﻫﻤﻴﻦ ﻛﻪ ﺷﻤﺎ ﻣﻌﻨﻲ ﻛﻠﻲ ﺑﻴﺖ را درﻳﺎﻓﺘﻴﺪ ﻛﺎﻓﻲ اﺳﺖ. ﺑﺮاي اﻳﻦ اﻣﺮ، .... ﺣﻜﺎﻳﺘﻲ ز دﻫﺎﻧﺖ ﺑﻪ ﮔﻮش ﺟﺎن آﻣﺪ. دﮔﺮ ﻧﺼﻴﺤﺖ ﻣﺮدم ..... دل از ﺑﻲ ﻣﺮادي ﺑﻪ ﻓﻜﺮت ﻣﺴﻮز. ﺷﺐ آﺑﺴﺘﻦ اﺳﺖ اي ... از او دور ﺷﺪ ﻧﺎم و ﻧﻨﮓ ﻧﺒﺮد. ﮔﺰﻳﻨﻪ. 1 ..... ﮔﻮﻳﺪ آن ﻛﻪ ﺑﺎ دﺷﻤﻦ ﺗﻮ ﻧﻴﺰ دوﺳﺖ اﺳﺖ، دوﺳﺖ ﺗﻮ ﻧﻴﺴﺖ. -52.

  معنی مختصر شعر زورزش میاسای - خبر ایرونی

  iruni.ir/search/?q=معنی+مختصر+شعر+زورزش+میاسای
  دینانی اظهار داشت: آغاز «گلشن راز» با زیبایی و با نام خداوند «به نام آنکه جان را فکرت آموخت» همراه است. جان همان نفس ناطقه انسان است که البته یک مقداری جان اعم از نفس ...

  شیخ محمود شبستری [آرشيو] - P30World Forums - انجمن های ...

  forum.p30world.com › ... › فرهنگ و هـنــــر › ادبـیـات
  ۲۰ فروردین ۱۳۸۹ ه‍.ش. - در این تاپیک قصد دارم شعرهای کتاب "گلشن راز" شیخ محمود شبستری رو ... در سوالات سوم و چهارم، به معنی تن می پردازد. ... دیباجه : به نام آنکه جان را فکرت آموخت ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نامکنید ])

  24 ساعت - شبی در نکوداشت از بانو "صاعقه" احراری - ۲۴ ساعت

  www.24sahat.com/archive/content/view/3089/51/
  به نام آنکه جان را فکرت آموخت. چراغ دل به نور جان برافروخت ... آقای مصلح سلجوقی از مجموعۀ شعر بانو صاعقۀ احراری که توسط الحاج وزیـراحمد اخی دست نویسی شده، یاد نمود ...

  سایت سارا شعر - مقدمه ای بر یک سفر نامه - آخرین اخبار ایران و ...

  www.zamoune.com/article/ekBxYUc/سایت-سارا-شعر-مقدمه-ای-بر-یک-سفر-نامه
  به نام آنکه جان را فکرت آموخت. سیروسفر را ادبای ما به حرکت و جریان سیال آب تشبیه کرده اند. اگر یکجا ماندن ، آب را به گندابی بدل می کند ماندن انسان نیز او را به مرداب ...
  نظرات
 • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.

 • نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی