close
تبلیغات در اینترنت
مالک اشتر در صفین چه کرد

اين پنجره صرفا براي تامين منابع مالي وبلاگ ايجاد شده است !

با کليک روي دکمه × یا دکمه بستن آنرا ببنديد

به وبلاگ من خوش آمديد

جمعه 19 آذر 1395
مالک اشتر در صفین چه کرد مالک اشتر در صفین چه کرد مالک اشتر در صفین چه کرد مالک اشتر در صفین چه کرد مالک اشتر در صفین چه کرد مالک اشتر در صفین چه کرد
جای تبلیغات شما
تلگرام هواداران باشگاه پرواز
مالک اشتر در صفین چه کرد
 • تعداد بازدید : 0

 • مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

   

  پس از آنکه کارشکنی های معاویه بر علی ع ثابت شد, نامه ها و نصایح علی ع در آن دنیاپرست مغرور موثر واقع نشد, بلکه همواره بسیاری سپاه خود را به پیش می کشید و امیرالمومنان را به جنگ دعوت می نمود و مدعی خلافت بود و سرانجام علی ع سپاهیان خود را منظم نمود و به سوی صفین برای کوبیدن سپاه معاویه رهسپار شد

  ادامه مطلب ...

   

  جنگ صفین رشادتهای مالک اشتر

   

  در زمان خلافت علی(ع) جنگ صفین:

   

  ● مالک قبل از جنگ:

   

  هنگامی که حضرت علی(ع) با یارانش برای جنگ صفین حرکت کردند، به منطقه رقه که اکثریت مردم آن طرفدار عثمان و معاویه بودند رسیدند و به مردم فرمودند: کشتی‌های خود را به هم پیوست دهید و راه عبور را برای من و سپاهیانم فراهم کنید. ولی اهل رقه از این کار امتناع ورزیدند، در حالی که کشتی‌های خود را جمع کرده بودند. اشتر به مردم رقه گفت: ای مردم سوگند به خدا اگر امیرالمومنین از رودخانه بگذرد و شما برای او پل نسازید با شمشیر شما را درو خواهم کرد و زمین‌های شما را ویران خواهم ساخت و اموال شما را خواهم گرفت.

   

  آنها به یکدیگر نگریستند و گفتند باید بدانیم که اشتر هرچه بگوید عمل می‌کند، علی او را بر ما گماشته تا ما را آزار برساند.

   

  از این رو دنبال اشتر فرستادند که بازگردد، ما برای شما پل خواهیم ساخت. اشتر به امیرالمومنین خبر داد و او بازگشت و مردم آن دیار پلی بر پا ساختند. پس از افراشته شدن پل نفرات و ساز و برگها و جنگ‌افزارها را از روی آن رد کردند سپس علی(ع) اشتر را با سه هزار سوار گمارد تاهمه بگذرند، آخرین کسی که از روی پل گذشت اشتر بود.

   

  ● فرماندهی مالک:

   

  حضرت علی(ع) دوازده هزار نفر از سپاهیان خود را به فرماندهی زیاد بن نضر و شریح بن هانی به پیش فرستاد. ایشان به استقبال سپاه معاویه رفتند و در سرزمین “سورالروم” سپاه انبوه معاویه را ملاقات نمودند. زیاد و شریح ابوالااعورسلمی فرمانده سپاه معاویه را با سپاهش دعوت به پیروی از علی(ع) نمودند، اما آنها نپذیرفتند. فرماندهان طی نامه‌ای به آن حضرت نوشتند: ما ابوالاعوارسلمی را در سورالروم ملاقات کردیم، وی همراه گروهی از مردم شام بود. آنها را به اطاعت از تو دعوت کردیم اما نپذیرفتند لطفا دستور لازم را صادر فرمایید.

   

  حضرت طی نامه‌ای که به زیاد و شریح نوشت، آنها را از حدود اختیارات فرمانده جدید مطلع ساخت. از آنها خواست که از وی اطاعت نمایند در اینجا ابتدای نامه را از نهج‌البلاغه و ذیل آن را از واقعه صفین نقل می‌کنیم:

   

  من مالک اشتر پسر حارث را بر شما و سپاهیانی که تحت فرمان شماست فرماندهی دادم. گفته او بشنوید و از وی اطاعت کنید. او را چون زره و سپر نگهبان خود کنید. زیرا مالک کسی است که بیم سستی و لغزش بر او می‌رود و نه کندی کند، آنجا که شتاب باید و نه شتاب گیرد آنجا که کندی شاید. و به او همان دستوری را داده‌ام که به آن قوم آغاز به جنگ نکنید مگر آنکه با آنها دیدار کند و دعوتشان کند و حجت اتمام کرده باشد . انشاالله.

   

  امیرالمومنین طی پیامی که به مالک اشتر فرستاد وی را به عنوان پیشقراولان لشکر منصوب کرد و دستورات لازم را به وی داد و فرمود: ای مالک! زیاد و شریح برای من نامه فرستاده‌اند و نگاشته‌اند که ابوالاعوار سلمی را با انبوهی از سپاه شام در سرزمین “سور الروم” ملاقات نموده‌اند. و هم اکنون در همانجا توقف کرده و در انتشار فرمان هستند. پس به جانب آنها بشتاب و چون به ایشان رسیدی فرماندهی آنها با توست.

   

  مبادا جنگ را آغاز کنی مگر آنکه آنان جنگ را شروع کنند. آن هم بعد از دیدار با آنان و شنیدن گفته‌هایشان . دشمنی، تو را به جنگ با آنها سوق ندهد. زیاد را بر جناح راست و شریح را بر جناح چپ بگمار و خود در قلب سپاه قرار بگیر. آن قدر به آنها نزدیک مشو که گویی قصد افروختن آتش جنگ را داری و آن اندازه دور مشو که گویی از جنگ بیمناکی. در آنجا بمان تا من به تو برسم. اشتر رهسپار شد تا بدان قوم رسید از فرمان علی(ع) چنان کرد که فرموده بود پیروی کرد و از جنگ خودداری کرد. دو لشکر همچنان در برابر یکدیگر ایستادند تا هنگام عصر که ابوالاعوار سلمی بر آنها حمله ور شد.

   

  شبانه روزی که در صفین به هریر شهرت یافت شدیدترین درگیری‌ها و کشته‌ها را به خود دید. معاویه احساس کرد نمی‌تواند در مقابل لشکریان امیرالمومنین مقاومت کند. بنابراین با مشورت عمرو عاص قرآنها را سر نیزه کردند و لشکریان علی(ع) را به حکم قرآن دعوت کردند. عده‌ای از یاران علی(ع) فریب نیرنگ معاویه را خورده و خواهان آتش‌بس شدند.

   

  امیرالمومنین آن را نپذیرفت و فرمود من قرآن ناطقم، ما اول آنان را به قرآن دعوت “کردیم اما آنها نپذیرفتند حال که می‌بینند در حال شکست هستند به این نیرنگ دست زدند آنها را نپذیرفتند و به حضرت گفتندباید دستو دهی مالک برگردد. این در حالی بود که اشتر می‌خواست وارد اردوگاه معاویه شود، امام به یزید بن هانی گفت: به اشتر بگو برگردد. یزید نزد مالک رفت و به او گفت: حضرت پیغام داده که نزد من آی. اشتر گفت: به امیرالمومنین بگو حال وقت آن نیست که جایگاهم را ترک کنم. امیدوارم که به پیروزی دست یابم.

   

  پس شتاب مدار. یزید بازگشت و حضرت را از گفته مالک آگاه ساخت. فریاد و خروش لشکر به اوج رسید و گفتند یا به مالک بگو برگردد یا تو را همانند عثمان خواهیم کشت یا تو را تسلیم دشمن می‌کنیم. حضرت دوباره یزید را فرستاد و گفت: به اشتر بگو باز گردد که فتنه واقع شده است. یزید رفت و مالک را مطلع ساخت. اشتر گفت: با افراشتن قرآنها بر نیزه فتنه برپا شده است؟ گفت: آری. اشتر گفت: سوگند به خدا می‌اندیشم که اگر قرآنها افراشته شود اختلاف و تفرقه رخ می‌نماید این طرح و نقشه فرزند نابغه، عمروعاص است.

   

  سپس به یزید گفت: وای برتو آیا فرصت پیروزی را رها کنم و باز گردم. یزید گفت: آیا دوست داری در این جبهه پیروز شوی و از آن سو علی(ع) را به دشمن تسلیم کنند. گفت؛ سبحان الله سوگند به خدا این را نمی‌پسندم.

   

  اشتر با ناراحتی تمام به سوی لشکر بازگشت و فریاد زد: سست عنصران خار آیا وقتی که دشمن، شما را قاهر و غالب می‌بیند دعوت به حکمیت قرآن می‌کند؟ سوگند به خدا که آنها اوامر الهی و سنن پیامبر را فرو نهاده‌اند، پس نباید به این دعوت پاسخ دهید. اندکی مهلت دهید تا پیروز شویم. آنها گفتند ما هرگز نمی‌خواهیم در گناه تو شریک شویم. اشتر گفت: سوگند به خدا که شما فریب خورده‌اید. شما را به ترک پیکار خواند، پس پذیرفتید. ای روسیاهان گمان می‌کردم که نماز و نیایش شما به خاطر ترک دنیا و شوق به دیدار خداوند است. اینک روشن است که گریز شما به خاطر هراسیدن از مرگ است. ننگتان باد ای شبه مهتران! پس از این عزتمند نخواهید شد، گم شوید و دور شوید همانسان که ستمکاران دور شدند.

   

  آن جمع مالک را ناسزا گفتند و او هم پاسخ داد. علی(ع) فریاد زد بس کنید. آنها نیز دست از مناقشه کشیدند. مردم خروشیدند که حضرت حکمیت را پذیرفته و به حکم قرآن خرسند شده. اشتر گفت: اگر امیرالمومنین به حکمیت رضا داده من نیز راضی و خشنود هستم. مردم گفتند: امیرالمومنین خرسند است. در این لحظات که گفتگوها میان اشتر و آنها مبادله می‌شد، علی(ع) خاموش بود سخن نمی‌گفت و نگاهش به زمین دوخته بود.

   

  بالاخره حضرت علی(ع) ناگزیر شد از جنگ دست بکشد و مالک اشتر را نیز از جنگ باز دارد. اشعث که ریاست جناح افراطی خوارج را داشت با اذن امیرالمومنین نزد معاویه رفت. معاویه به او گفت: شما یک نفر را به نمایندگی تعیین کنید و ما نیز کسی را معین می‌نماییم تا آنها مطابق قرآن حکم کنند و تکلیف مسلمانها را روشن سازد. حضرت که از نقشه‌های شیطانی معاویه مطلع بود در برابر گروه تندرو اشعث راهی جز قبول نداشت.

   

  سرانجام اهل شام عمروعاص را تعیین کرد و علی(ع) ابن عباس را تعیین کرد ولی خوارج گفتند: ابن عباس خویش توست. حضرت مالک اشتر را تعیین کرد، اشعث گفت: آیا می‌شود ما در حکم او باشیم؟ حضرت فرمود: مگر حکم او چیست. گفت: حکم او این است که به جان همدیگر بیفتیم و با شمشیر خون هم را بریزیم.

   

  بالاخره اشعث هیچ یک از حکمین پیشنهادی امام را نپذیرفت و مرد نحیف و سست عنصری را که حتی در جنگ هم شرکت نکرده بود یعنی ابو موسی اشعری را برای این کار انتخاب کرد.

   

  مذاکرات حکمین شروع شد و قرار شد که هر دو معاویه و علی(ع) را از خلافت خلع کنند و کار مسلمانان را به شورایی مرکب از بزرگان مسلمین واگذارند. عمروعاص با نیرنگ مخصوص خود اول ابوموسی را واداشت که خلافت علی(ع) و معاویه را خلع کند و این کار را انجام داد و بعد خودش برخاست و گفت: اینک من هم خلافت علی را خلع می‌کنم ولی معاویه را به خلافت نصب می‌کنم. به این ترتیب اختلافات ریشه‌دار تر شد. گروهی از سپاهیان با علی(ع) مخالفت کردند و به نام خوارج معروف گشتند و در نتیجه معاویه به حکومت رسید و حکومت مصر را به مشاور خود یعنی عمروعاص داد.

   

  منابع:

   

  ۱- امین، سید محسن، اعیان الشیعه، تحقیق حسن امین، ج ۶، دارالتعارف،‌ بیروت

   

  ۲- علامه امینی، الغدیر، دارالکتاب‌ العربی، بیروت

   

  ۳- نهج‌البلاغه، سیدرضی، تحقیق صبحی صلاح، بیروت

   

  ۴- مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج ۵، ص ۶۰

   

  ۵- شیخ صدوق، الخصال، تحقیق علی‌اکبر غفاری صفت، دفتر انتشارات اسلامی، قم

   

  محمود مددنیا

   چاپ

   

   

  ,مصاحبه مالک اشتر 95,دانشگاه مالک اشتر 95,دانشگاه مالک اشتر 95,پادگان مالک اشتر 95,مصاحبه مالک اشتر 95,جشنواره مالک اشتر 95,مصاحبه دانشگاه مالک اشتر 94,مصاحبه دانشگاه مالک اشتر 95,سوالات مصاحبه مالک اشتر 95,مصاحبه ارشد مالک اشتر 94,گردان مالک اشتر لشکر 25 کربلا,گردان مالک اشتر لشکر 27,مالک اشتر 18,هنرستان مالک اشتر منطقه 12,مدرسه مالک اشتر 18,دبستان مالک اشتر منطقه 18 تهران,هنرستان مالک اشتر منطقه 13,دبستان مالک اشتر منطقه 10,پادگان مالک اشتر اراک 1395,ناحیه مالک اشتر منطقه 15,مالک اشتر دانشگاه,مالک اشتر,مالك اشتر اراك,مالک اشتر گلستان,مالک اشتر زمان,مالک اشتر کرج,مالک اشتر قسم,مالک اشتر بندرعباس,مالک اشتر بسیج,مالك بن اشتر,مالک بن اشتر,مالك بن اشتر النخعي,ابراهیم مالک اشتر بعد از مختار,زورخانه مالک اشتربیرجند,مالك اشتر كه بود,نامه مالک اشتر به امیرالمومنین,خیانت ابراهیم مالک اشتر به مختار,مالک اشتر پادگان اراک,مالک اشتر پادگان,مالك اشتر پادگان,پدافند غیرعامل دانشگاه مالک اشتر,مالك اشتر ويكي پديا,دانشگاه مالک اشتر پایان نامه,پادگان مالك اشتر اراك,پادگان مالک اشتر اراک,پسر مالک اشتر نخعی,پسر مالك اشتر,مالک اشتر تهران,مالك اشتر تهران,مالک اشتر تهران نقشه,خیابان مالک اشتر تهران,مخابرات مالک اشتر تهران,دانشگاه مالک اشتر تهران آدرس,صنعتی مالک اشتر تهران,مسجد مالک اشتر تهران,دانشگاه مالک اشتر تهران گلستان,دانشکده مالک اشتر تهران,مالک اشتر ثبت نام,دانشگاه مالک اشتر ثبت نام,مالک اشتر جیحون,مالک اشتر جنگ صفین,مالک اشتر سیستم جامع گلستان,دانشگاه مالک اشتر سیستم جامع گلستان,مالک اشتر در جنگ جمل,مالک اشتر در جنگ یرموک,جشواره مالک اشتر,جشنواره مالک اشتر 95,جشنواره مالک اشتر خوزستان,جشنواره مالک اشتر چیست,مالک اشتر چگونه کشته شد,مالک اشتر چگونه به شهادت رسید,مالک اشتر چگونه شهید شد,مالک اشتر چند پسر داشت,مالک اشتر چغادک,ابراهیم مالک اشتر چگونه کشته شد,ابراهيم مالك اشتر چگونه كشته شد,مالک اشتر یعنی چه؟,پایگاه مالک اشتر چلیچه,ابراهیم مالک اشتر چه شد,مالک اشتر حصارک,مالک اشتر حصارک کرج,مالک اشتر حاج قاسم,مالک اشتر حاکم,مالک اشتر حضرت علی,حصارك مالك اشتر,مالک اشتر و حضرت علی,خیابان مالک اشتر حصارک,حوزه مالک اشتر,حرم مالک اشتر,مالک اشتر خیابان,مالک اشتر خامنه ای,مالک اشتر خمینی,مالک اشتر کسری خدمت,خيابان مالك اشتر,دانشگاه مالک اشتر+کسری خدمت,خيابان مالك اشتر تهران,خاطرات مالك اشتر اراك,پادگان مالک اشتر خمین,مالک اشتر دانشگاه,مالک اشتر در سریال امام علی,مالک اشتر درفیلم امام علی,مالک اشتر دانشگاه گلستان,مالک اشتر دبستان,ابراهیم مالک اشتر در کربلا,ابراهیم مالک اشترچرا در کربلا نبود,دبیرستان مالک اشتر مشهد,ذانشگاه مالک اشتر,مالک اشتر رهبر,مالک اشتر رشد,مالک اشتر رضی الله,دانشگاه مالک اشتر رتبه,دانشگاه مالک اشتر روی نقشه,دانشگاه مالک اشتر رشته ها,دانشگاه مالک اشتر رشته تسلیحات,دانشگاه مالک اشتر رشته هوا فضا,مالک اشتر چگونه به شهادت رسید,روستای مالک اشتر,مالک اشتر زمان,مالک اشتر زندگی,مالک اشتر زرین شهر,زورخانه مالک اشتربیرجند,زندگينامه مالك اشتر,زندگانی مالک اشتر,زندگي نامه مالك اشتر نخعي,پادگان مالک اشتر زنجان,دانشگاه مالک اشتر زرین شهر,حوزه مالک اشتر زاهدان,مالک اشتر سیستم گلستان,مالک اشتر سریال امام علی,مالک اشتر سایت گلستان,مالک اشتر سیستم جامع گلستان,مالک اشتر سخنان,سریال مالک اشتر,مالک اشتر در سریال امام علی,دانشگاه مالک اشتر سامانه گلستان,دانشگاه مالک اشتر سیستم جامع گلستان,سایت مالک اشتر اصفهان,مالک اشتر شاهین شهر,مالک اشتر شیراز,مالک اشتر شریفی,مالک اشتر شیروان,دانشگاه مالک اشتر شیراز,گردان مالک اشترشوشتر,گلستان مالک اشتر شاهین شهر,دانشگاه مالک اشتر شرایط,دانشگاه مالک اشتر شاهين شهر,دانشگاه مالک اشتر شرایط پذیرش,مالک اشتر صنعتی,دانشگاه مالک اشتر صنایع دفاع,مالک اشتر جنگ صفین,صنعتی مالک اشتر اصفهان,صنعتي مالك اشتر,صنعتی مالک اشتر تهران,دانشگاه مالک اشتر مهندسی صنایع,مدرسه مالک اشتر طلحه,طایفه مالک اشتر,دانشگاه مالک اشتر تکمیل ظرفیت,مالک اشتر علمی کاربردی,مالک اشتر علی,دانشگاه مالک اشتر علمی کاربردی,مالک اشتر اراک گردان عاشورا,مالک اشتر سریال امام علی,عهدنامه مالك اشتر,مالک اشتر در سریال امام علی,مالک اشتر درفیلم امام علی,نامه مالک اشتر به علی,پدافند غیرعامل دانشگاه مالک اشتر,غذا مالک اشتر,مالک اشتر فریدونکنار,مالک اشتر فردیس,مالک اشتر فراموشی,مالک اشتر درفیلم امام علی,باشگاه مالک اشترفردیس,فرزندان مالک اشتر,فرزندان مالک اشتر نخعی,فوتونیک مالک اشتر,پژوهشکده مالک اشتر فریدونکنار,دانشگاه مالک اشتر فارس,مالک اشتر قسم,مالک اشتر قبر,مالک اشتر قاتل عثمان,مالک اشتر قاسم سلیمانی,ناحیه مالک اشتر قسم,سایت مالک اشتر قسم,قبر مالک اشتر کجاست,قبر مالك اشتر,قبر ابراهیم مالک اشتر,قاتل مالک اشتر,مالک اشتر که بود,مالک اشتر کرج,مالک اشتر کی بود,مالک اشتر کور,مالک اشتر کسری خدمت,قبر مالک اشتر کجاست,دانشگاه مالک اشتر کارشناسی ارشد,ابراهیم مالک اشتر که بود,مالک اشتر نخعی کیست,دانشگاه مالک اشتر کجاست,مالک اشتر گلستان,مالک اشتر گردن کور را زد,مالك اشتر گلستان,مالک اشتر گلبهار,دانشگاه مالک اشتر گلستان,مالک اشتر اراک گردان عاشورا,مالک اشتر سیستم گلستان,دانشگاه مالك اشتر گلستان,مالک اشتر سایت گلستان,دانشگاه مالک اشتر گزینش,مالک اشتر لویزان,مالک اشتر لوشان,دانشگاه مالک اشتر لویزان,آدرس دانشگاه مالک اشتر لویزان,دانشگاه صنعتی مالک اشتر لویزان,گردان مالک اشتر لشکر 25 کربلا,گردان مالک اشتر لشکر 27,کانون مالک اشتر لوشان,گردان مالک اشتر لشگر27,لقب مالک اشتر,مالک اشتر مصاحبه,مالک اشتر مشهد,مالک اشتر مرد نابینا,مالک اشتر مصاحبه ارشد,مالک اشتر مرگ,مالک اشتر مجازی,مالک اشتر مرکز مخابرات,مالک اشتر مخابرات,دبیرستان مالک اشتر مشهد,هنرستان مالک اشتر منطقه 12,مالک اشتر و کور,مالک اشتر ویکی پدیا,مالک اشتر و گردن زدن کور,دانشگاه مالک اشتر وزارت دفاع,ابراهیم مالک اشتر ویکی پدیا,مالک اشتر هرمزگان,مالک اشتر همیشه هست,مالک اشتر هوا فضا,دانشگاه مالک اشتر هوافضا,دانشگاه مالک اشتر+هیئت علمی,هنرستان مالک اشتر منطقه 12,هنرستان مالک اشتر ارومیه,هنرستان مالك اشتر,دانشگاه مالک اشتر هرمزگان,دانشگاه صنعتی مالک اشتر هوافضا,ياران مالك اشتر,,,,,,,,,

   

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  مالک اشتر در صفین چه کرد

  نویسنده : حسینتاریخ : 03 / 08 / 1395
  موضوعات : معما و تست هوش ,
  برچسب ها : مالک اشتر در صفین چه کرد ,
  نظرات
 • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.

 • نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی