close
تبلیغات در اینترنت
دربارهٔ کاربردهای گوناگون پلیمرهای طبیعی در زندگی گفتگو کنید

اين پنجره صرفا براي تامين منابع مالي وبلاگ ايجاد شده است !

با کليک روي دکمه × یا دکمه بستن آنرا ببنديد

به وبلاگ من خوش آمديد

جمعه 19 آذر 1395
دربارهٔ کاربردهای گوناگون پلیمرهای طبیعی در زندگی گفتگو کنید دربارهٔ کاربردهای گوناگون پلیمرهای طبیعی در زندگی گفتگو کنید دربارهٔ کاربردهای گوناگون پلیمرهای طبی
جای تبلیغات شما
تلگرام هواداران باشگاه پرواز
دربارهٔ کاربردهای گوناگون پلیمرهای طبیعی در زندگی گفتگو کنید
 • تعداد بازدید : 15

 • دربارهٔ کاربردهای گوناگون پلیمرهای طبیعی در زندگی گفتگو کنید

  دربارهٔ کاربردهای گوناگون پلیمرهای طبیعی در زندگی گفتگو کنید

  دربارهٔ کاربردهای گوناگون پلیمرهای طبیعی در زندگی گفتگو کنید

   

  ادامه مطلب ...

   

   

   

      پلیمرهای طبیعی : که از طبیعت بدست می آیند ( منابع گیاهی و حیوانی ) بنام پلیمر طبیعی نامیده می شوند اینها برای زندگی بشر ضروری هستند و شامل : نشاسته – سلولز –پروتئین و اسیدهای نوکلئیک می شوند

   

  الف- نشاسته : Starch پلیمر حاصل از گلوکز است و بعنوان انندوخته غذایی در گیاهان مورد استفاده است .

  ب0 سلولز : Cellulose – پلیمر گلوکز است و ماده اصلی تشکیل دهنده گیاهان استهم نشاسته و هم سلولبز حاصل غذا سازی گیاهان با استفاده از پدیده فوتو سنتز هستند

  ج-پروتئین : Proteins- پلیمر حاصل از آمینو اسیدهاست که بطور معمول زنجیره ای بین 20 تا 1000 اسید آمینه را شامل می شود که در سازمان پیچیده ای با هم ترکیب شده اند این ترکیب در واقع سنگ بنای بدن حیوانات است و بخش عمده غذای ما را تشکیل می دهد .

  د- اسیدهای نوکلئیک : Nucleic acids – اینها پلیمرهای ناشی از نوکلئوتیدها هستند مثلا دی ان ای DNA و آر ان ای RNA نمونه ای از نوکلئوتیدها می باشند .

   یاد آور می شود که پلیمرهایی  مانند پلی ساکاریدها ( نشاسته و سلولز ) پروتئین و اسید نوکلئویک که فرآیندهای مختلف بدن ما  و حیوانات را در کنترل دارند  بنام بیو پلیمرها = پلیرمهای زیستی = زیست بسپار هم نامیده می شوند

   

   

  کیتین

   

  كیتین، با فرمول شیمیایی C8h13no5)n) فراوان‌ترین پلیمر طبیعی بعد از سلولز است . پلی ساكارید ازت داری است كه ، در آن گلوكز،آمونیاك و اسید استیك به صورت مولكولهای گلوكز آمین وجود دارد و توسط موجودات زنده به ویژه سخت پوستان دریایی تولید می‌شود . 

  به عبارت دیگر كیتین، ماده خام فراوانی است كه ، توسط سلول‌های زنده گیاهی و جانوری ساخته می‌شود، و برای تبدیل به مواد شیمیایی و محصولات جدید عملا تمام نشدنی است. این نوع مواد زیستی به علت برتری‌ها و مزیت‌های طبیعی و ذاتی،آینده درخشانی دارند . كیتین ماده با ارزشی است كه، استفاده‌های صنعتی، شیمیایی، پزشكی، دارویی ،آرایشی و بهداشتی دارد.

   

   

   

  این ماده طی دو مرحله كانی زدائی و پروتئین‌زدائی با افزایش محلول هیدروكلریك اسید 5/0 نرمال به پوسته خشك و گرد شده سخت پوستان و سپس نگهداری آن در محلول سدیم هیدرواكسید 1 درصد (وزنی - وزنی) با درجه‌حررات 65 درجه سانتی‌گراد به مدت 24 ساعت با راندمانی حدود 10-30 درصد استخراج می‌شود. بررسیهای آماری نشان می‌دهد از ضایعات پوسته‌ای سخت پوستان آبهای جنوب ایران سالیانه میتوان بیش از 10 تن كیتین استخراج كرد.

   

  کیتین از آنجهت که از زنجیره های گلوکزی ساخته شده است و غیر قابل حل در آب است، شبیه سلولز می باشد. اما در ترکیب کیتین آمینو اسیدها نیز شرکت دارند. کیتین از آنجهت جالب است که علاوه بر گیاهان در پوشش خارجی حشرات، میگوها و خرچنگها نیز وجود دارد. کیتین نیز همچون سلولز و لیگنین در طول مسیر گوارشی انسان دست نخورده باقی می ماند.

   

   

   

  تعاریفی دیگر از کیتین :

   

  کیتین از واژه یونانی کیتون به معنای پوشش سخت پوستان برگرفته شده است که اولین بار در سال 1811 میلادی مورد استفاده قرار گرفت. کیتین یک بیوپلیمر از واحدهای –N استیل –D گلوکز آمین است که از لحاظ فراوانی دومین بیوپلیمر (بعد از سلولز) موجود در محیط می باشد. از لحاظ ساختاری با سلولز در یک گروه استامید تفاوت دارد. ولی مانند سلولز پلی ساکارید ساختاری می باشد .

   

  منبع کیتین

   

  همچنانکه بیان گردید کیتین یک پلی ساکارید ساختاری است که در پوست سخت پوستان مانند میگو ، خرچنگ ، آرتمیا و ...همچنین درپوست حشرات و در دیواره سلولی بعضی از قارچها یافت می شود.

   

  ویژگیهای کیتین

   

  کیتین پلی ساکارید نیتروژن داراست که سفید رنگ، سخت، غیر الاستیک و نامحلول در آب و محلولهای غلیظ و محلولهای قلیایی است.

   

  آنزیم هیدرولیز کننده آن کیتوناز نام دارد. سرعت واکنش هیدرولیز کیتین بسیار کند و زمان طولانی نیاز دارد که این پلیمر در محیط بازیافت شود. از طرفی در صنایع غذایی تولید کننده محصولات دریایی مقادیر بسیار زیادی مواد زاید حاوی کیتین تولید می گردد. برای مثال در کشور آمریکا در حدود 118/5 میلیون تن در سال ضایعات حاصل از کارخانجات صنایع غذایی دریایی حاوی کیتین تولید می شود که %90-50 مواد پس مانده تولید شده در آن کشور را به خود اختصاص می دهد.

   

  کاربرد ها

   

  كیتین ، ماده ارزشمندی است كه در تصفیه و پاكسازی فاضلاب كارخانجات تولید مواد سمی و پرتوزا و در پزشكی ، داروسازی ، صنایع نساجی و غذایی كاربرد دارد.

   

  دانشمندان دانشگاه هاوانا مواد دفعی خرچنگ را برای تولید کیتین و کیتوزان ، دو ترکیب مهم در زیست پزشکی و کشاورزی بکار برده اند. آنها از این دوترکیب برای تولید مواد جراحی با ویژگی های درمان کننده و ضد عفونی کننده و نیز برای افزایش سرعت رشد و رویش بذرها استفاده کردند. 

  کیتین به عنوان بخشی از ساختار جسمی حیوانات و گیاهان پلیمر شایعی در طبیعت است. سلولز از کیتین وفوربیشتری دارد که باعث میشود این ترکیب منبع قابل تجدیدشدنی مهمی باشد که به سادگی در بند پایان ، حشرات ، عنکبوتیان ، نرم تنان ، قارچها و جلبک ها یافت می شود. 

  بر اساس این گزارش صنعت ماهیگیری در کوبا مقادیر زیادی مواد دفعی خرچنگ تولید می کند ، آلوده کننده ای که سرشار از پروتئین ها و کیتین است. محققان دانشگاه هاوانا در حال انجام تحقیقاتی درزمینه استخراج کیتین و کیتوزان از این مواد دفعی هستند. این تلاش محققان به ایجاد روشی برای تولید مواد جراحی با خاصیت درمانی و ضدعفونی قابل ملاحظه منجر خواهد شد. البته کاربرد این مواد به زیست پزشکی محدود نمی شود و در کشاورزی نیز قابل استفاده است. گروه تحقیقاتی فوق اعلام کرده اند که کیتوزان به عنوان یک محرک بیولوژیک باعث افزایش جوانه زدن و افزایش ارتفاع گیاه ، ضخامت ساقه و وزن خشک می شود. ثابت شده کیتوزان یک پلیمر طبیعی با ظرفیت بالای تولید غشا ست و مواد آلوده کننده تولید نکرده ، سمی نبوده و قابلیت سازگاری بیولوژیک دارد.

   

  * پژوهشگران ایرانی از پوست میگو، ماده ترمیم کننده زخم تهیه کردند

   

   

   

  پژوهشگران موسسه تحقیقاتی شیلات ایران موفق به تولید ماده ای از پوست و پوشش بدن میگو شده اند که تا ‪ ۷۵درصد قادر به ترمیم زخم ها و سوختگی های پوستی است. محققان موسسه تحقیقاتی شیلات ایران طی یک پروژه تحقیقاتی در مرحله آزمایشگاهی و نیمه صنعتی موفق به تولید ماده ای به نام کیتوسان از باقیمانده میگو شده اند که از قدرت تحریک کنندگی پوست بدن انسان برخوردار است و قدرت ترمیم کنندگی پوست در برابر سوختگی و جراحات پوستی را دارد. 

  دکتر احمد غرقی رییس بخش زیست فناوری و فرآوری آبزیان موسسه تحقیقات شیلات ایران در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: این دانش فنی در جهان تنها در اختیار یک شرکت آمریکایی است که با این تحقیق پژوهشگران موسسه تحقیقات شیلات ایران موفق به دست یابی به این فناوری شدند وی افزود: از کیتوسان در تمام دنیا به طور وسیع در صنایع آرایشی و بهداشتی استفاده می شود و حتی برخی از کشورهای پیشرفته موفق به تهیه پوست مصنوعی با استفاده از این ماده شده اند. 

  این محقق یادآور شد: میگو از سر، سینه و شکم تشکیل شده است که به هنگام مصرف قسمت های سر، سینه و پوشش بدن میگو دور ریخته می شود و تنها از یک سوم بدن میگو (شکم) برای مصرف خوراکی استفاده می شود. 

  وی ادامه داد: در حالی که در بهترین شرایط ‪ ۵۰درصد وزن میگو شامل سر و سینه و پوشش بدن آن به عنوان باقیمانده های میگو محسوب می شود . قست بیشتر این باقیمانده ها که با عنوان ضایعات دور ریخته می شود از ماده ای به نام کیتین تشکیل شده است. کیتین دومین ماده طبیعی تجدید پذیر در دنیا بعد از سلولز است. 

  کیتین به صورت تجدید پذیر توسط برخی موجودات از جمله میگو و شاه میگو تولید می شود. بدن میگو به خصوص پوشش خارجی این موجود از کیتین تشکیل شده است. 

  غرقی افزود: کیتین ارزش غذایی مستقیمی برای انسان ندارد، اما دارای ارزش دارویی و بهداشتی فراوانی است. از کیتین می توان کیتوسان و همچنین گلوکزآمین را تولید کرد. 

  کیتو سان ماده ای است که به طور وسیع در جهان در فرآورده های آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد و در تولید انواع کرم ها و ژل ها به کار می رود.

   

   

  * تهیه گلوکزآمین از پوست میگو 

  رییس بخش زیست فناوری و فرآوری آبزیان موسسه تحقیقات شیلات ایران اظهار داشت: در این پروژه تحقیقاتی همچنین موفق به تولید گلوکزآمین از باقیمانده میگو شده ایم که این ماده از خاصیت غضروف سازی و خاصیت ضد التهابی برخوردار است. 

  وی افزود: هم اکنون این فرآورده به قیمت بالایی از خارج وارد می شود، در صورتی که اگر در داخل کشور برای تولید انبوه این ماده سرمایه گذاری شود می توان این فرآورده را در بسته بندی های زیبا و با قیمت مناسب عرضه کرد.

   

   آسمان کافینت

   

   

  دربارهٔ کاربردهای گوناگون پلیمرهای طبیعی در زندگی گفتگو کنید

  دربارهٔ کاربردهای گوناگون پلیمرهای طبیعی در زندگی گفتگو کنید

  دربارهٔ کاربردهای گوناگون پلیمرهای طبیعی در زندگی گفتگو کنید

  دربارهٔ کاربردهای گوناگون پلیمرهای طبیعی در زندگی گفتگو کنید

  ,انواع پلیمر طبیعی,پلیمر طبیعی چیست,پلیمر طبیعی و مصنوعی,پلیمر طبیعی,پلیمر های طبیعی,انواع پلیمر طبیعی,کاربرد پلیمر طبیعی,تفاوت پلیمر طبیعی و مصنوعی,پلیمر های طبیعی و مصنوعی,نام چند پلیمر طبیعی,تفاوت پلیمر طبیعی و مصنوعی,پلیمر طبیعی چیست,کاربرد پلیمر طبیعی,پلیمر طبیعی و مصنوعی,تفاوت پلیمر طبیعی و مصنوعی,پلیمر های طبیعی و مصنوعی,پلیمر طبیعی و مصنوعی,تفاوت پلیمر طبیعی و مصنوعی,پلیمر های طبیعی و مصنوعی,پلیمر های طبیعی,انواع پلیمر های طبیعی,پلیمر های طبیعی و مصنوعی,کاربرد پلیمر های طبیعی,,,,,,,,,

  نظرات
 • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.

 • نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی