close
تبلیغات در اینترنت
شب قدر کی فضیلت

اين پنجره صرفا براي تامين منابع مالي وبلاگ ايجاد شده است !

با کليک روي دکمه × یا دکمه بستن آنرا ببنديد

به وبلاگ من خوش آمديد

یکشنبه 14 آذر 1395
شب قدر کی فضیلت شب قدر کی فضیلت شب قدر کی فضیلت شب قدر کی فضیلت شب قدر کی فضیلت شب قدر کی فضیلت
جای تبلیغات شما
تلگرام هواداران باشگاه پرواز
شب قدر کی فضیلت
 • تعداد بازدید : 0

 • شب قدر کی فضیلت

  شب قدر کی فضیلت

  شب قدر کی فضیلت

  فضيلت شب قدر

   

  بسم الله الرحمن الرحيم

   

  الحمدلله رب العالمين  و صلي الله علي محمد

   

  و آله الطاهرين و لعنة الله علي أعدائهم أجمعين

   

  بنابر آنچه از اخبار و احاديث معصومين عليهم السلام استفاده مي شود اعتبار و اهميت و شاخصۀ ماه مبارك رمضان در وجود شب قدر است و اين شب است كه ماه رمضان را از ساير ماهها متمايز و جدا گردانيده است.

   

  ماه رمضان يكي از مهمترين منّتهاي الهي است كه در طول سال به بندگانش عطاء فرموده است زيرا در موقعيّت و شرائط روزه است كه بنده با قطع تعلّقات حيواني بر شدت اتّصال خود با پروردگار مي افزايد و اين موقعيّت در ساير زمانها كمتر نصيب خواهد شد و لذا بزرگان از اهل معرفت تمامي سه ماه رجب و  شعبان و رمضان را به روزه مي گذراندند ، چنانچه از رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم اين مطلب نقل شده است.

   

  آمادگي انسان و استعداد براي جذب نفحات قدسيه الهي در اين شرائط حاصل مي شود. چنانچه پرهيز از گناه و انحراف از رضاي الهي و تجرّد نفس از شهوات و غفلتها در هنگام گرسنگي و موسم روزه كاملاً مشهود و ملموس است.

   

  سالكين راه خدا بايد اين سه ماه خصوصاً ماه مبارك رمضان را قدر بدانند و بر هر چه بيشتر مراقبه در رفتار و گفتار و پندار تأكيد ورزند كه مراقبۀ بيشتر موجب تجرّد نفس و در نتيجه قرب بيشتر و استفاضه از انوار بهاء الهي خواهد بود.

   

  بزرگان طريق در توصيه به شاگردان خود حتي آنان را از فكر خلاف رضاي الهي بر حذر مي داشتند و آنرا موجب كدورت نفس و محروميّت از استجلاب فيوضات خاصّه بر مي شمردند.

   

  صحبتهاي زايد و بي محتوا ، انباشتن ذهن از اخبار و تصاوير، پرخوري در هنگام سحر و افطار ،رفت و آمد با اهل دنيا و شب نشينيهاي تلف كننده فرصتها و وقت ،مشاجره بر سر امور عبث و لغو ،پرداختن به عيوب ديگران و غفلت از عيوب خويش ، عدم رعايت در مسائل اجتماعي و داد و ستدهاي روز مره ، شركت در مجالس و هيأتهائي كه بيشتر به جنبۀ تفاخر و اهواء نفساني مي پردارند و با سر و صدا و شلوغي و ازدحام و تبليغ ها و جار و جنجالها و اعلانها در وسايل ارتباط جمعي در صدد رونق بخشيدن به مجلس و محفل خويشند ، تماماً انسان را از ادراك فيض و نفحات اين ماه عظيم و فرصت استثنايي و  غير قابل جبران محروم خواهد ساخت.

   

  اهميّت رعايت اين مراقبه سترگ در ظهور و تجّلي شب قدر براي انسان روشن مي شود، شبي كه مقدّرات يك سال انسان را رقم مي زند و سرنوشت يك سال آينده درآن شب گرفته خواهد شد.

   

  و لذا هر چه انسان دراين مدت از ماه مبارك رمضان در صدد تصفيه باطن و تزكيه نفس برآيد كم كار كرده است. در شب قدر به ميزان اتصال هر شخص با وليّ كامل كه حضرت بقية الله ارواحنا فداه مي باشد تقدير او رقم مي خورد وكيفيت ارتباط انسان با نفس حضرت وليّ عصر (عليه السلام) نقش تعيين كننده اي در سرنوشت سال آينده او دارد و به هر اندازه كه اين اتصال خالص تر و بي غلّ وغش تر و بي شائبه تر و صاف و پاكيزه تر باشد به همان ميزان نسبت توفيق سعادت ايّام و روزگار او تغيير خواهد كرد.

   

  اولياي الهي كه نفسشات متّحد با آن بزرگوار است و هميشه با او معيّت و وحدت دارند در تقدير شب قدر تجلّي ولايت كليه و فناء در نفس ملكوتي آن حضرت برايشان تقدير مي شود، وساير افراد حسب  معرفت و ادراكشان به ساحت مقدس آنحضرت در مراتب مختلف و درجات گوناگون قرار مي گيرند.

   

  و لذا در شب قدر انسان بايد حساب خود را با خداي خود و واسطۀ فيض در عالم وجود پاك و تصفيه كند و ببينيد كه واقعا چه جايگاهي در نزد خداي متعال و آن حضرت براي خود مهيّا نموده است.

   

  قرب به ساحت ولايت صرفاً با رفتن به اين طرف و آنطرف و شركت در مجالس و فرياد به تعجيل ظهور و داد و بيداد حاصل نمي شود. قرب به آن بزرگوار بر اساس فهم و معرفت و درايت است و بايد بيشتر به اين مسئله انديشيد و تصميم جدّي در اين مسئله و نكته حياتي گرفت.

   

  مرحوم علامه طهراني قدس الله نفسه الزكيه كه قطعاً و يقيناً از مصاديق اولياء و عرفاي الهي بودند كه نفس قدسي شان با روح و جان و سرّ و قلب ولي إمكان عجل الله فرجه الشريف معيّت و اتحاد و وحدت داشت ، پيوسته شاگردان و تلامذه خود را به ادراك هر چه بيشتر شب قدر و رعايت مراقبۀ بيشتر و توسّل به قطب عالم إمكان در شب قدر توجيه مي نمودند و آنرا رمز توفيق در جلب نفحات و فيوضات الهي در سال آينده مي دانستند.

   

  اينك سخنراني ايشان در شب قدرِ يكي از سالهاي آخر اقامت ايشان در مسجد قائم بنظر اعزّه و احبّه مي رسد ، باشد كه از نفحات انفاس قدسيه اولياي الهي توفيق حق رفيق طريق گردد وگوشۀ چشمي به مواليان و شيعيان مولي امير ألمؤمنين عليه السلام بنمايند.

   

  آنانكه خاك را بنظر كيميا كنند                 آيا شود كه گوشۀ چشمي بما كنند

   

   

   

   

   

  اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

   

  بسم الله الرحمن الرحیم

   

  باریء الخلائق اجمعین، باعث الانبیاء والمرسلین والصلوة والسّلام علی اشرف السّفراء المكرّمين

   

  ، افضل الانبیاء والمرسلین حبیب إله العالمین ابی القاسم محمد و علی آله الطیبین الطاهرین

   

   و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین من آلان الی یوم الدین

   

  بِّسْمِ اللَّهِ الرَّحمن الرَّحِيمِ‏

   

  إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فىِ لَيْلَةِ الْقَدْرِ*وَ مَا أَدْرَئكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ*لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيرْ مِّنْ أَلْفِ شهَرٍ*تَنزَّلُ الْمَلَئكَةُ وَ الرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبهِّم مِّن كلُ‏ أَمْرٍ*سَلَامٌ هِىَ حَتىَ‏ مَطْلَعِ الْفَجْر

   

  در روایات داریم کسی که سوره قدر را بلند بخواند مانند کسی است که شمشیر بدست گرفته و در راه خدا جهاد می کند، و اگر سوره قدر (إِنَّا أَنزَلْنَاهُ) را آهسته بخواند مانند کسی است که در خون خود در راه خدا شهید شده است، کنایه از اینکه سوره قدر بلند خواندن و آهسته خواندش در دو حال دارای فضیلت است.

   

  إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فىِ لَيْلَةِ الْقَدْرِ: ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم، إِنَّا أَنزَلْنَاهُ ، ضمیر (ه) به قرآن بر می گردد، چون روشن است، مرجعش معلوم است، ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم، البته تمام قرآن در شب قدر بر قلب مبارک پیغمبر نازل شده و بعد به تدریج مبوَّباً و مفصلاً در مدت 23 سال تدریجاً نازل شده است آن قرآنی که در شب قدر نازل شده، آن قرآنی است که از مقام حقیقت قدس بر قلب پیغمبر نازل شده است و آن قرآنی که تدریجاً نازل شده است، آن قرآنی است که از قلب پیغمبر به مقام عالم صورت که او را ملکوت اسفل میگویند و عالم مثال، که توسط جبرائیل امین ، به تدریج نازل شد و پیغمبر اکرم مأمور بر ابلاغ بودند . )وَ قُرْآناً فَرَقْناهُ لِتَقْرَأَهُ عَلَى النَّاسِ عَلى‏ مُكْثٍ( قرآن را ما تکه تکه و جدا جدا بر تو قرائت کردیم تا اینکه با تأمل و تأنی آن آیات را بر مردم قرائت کنی، بنابراین دو نزول در قرآن داریم. یک نزول دفعی و یک نزول تدریجی. نزول دفعی از همان عالم حقیقت ، ملکوت أعلی به قلب پیغمبر و نزول تدریجی از قلب پیغمبر به عالم ملکوت اسفل که او را عالم صورت می گویند. حالا در اینجا مقصود همان قرآن محکم است که بر قلب پیغمبر نازل شده است ، چون می فرماید: ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم، در یک شب تمام قرآن نازل شده بر پیغمبر. )

   

  حم*وَ الْكِتَابِ الْمُبِينِ *إِنَّا أَنزَلْنَهُ فىِ لَيْلَةٍ مُّبَرَكَةٍ  إِنَّا كُنَّا مُنذِرِينَ *فِيهَا يُفْرَقُ كلُ‏ُّ أَمْرٍ حَكِيمٍ *أَمْرًا مِّنْ عِندِنَا  إِنَّا كُنَّا مُرْسِلِينَ *رَحْمَةً مِّن رَّبِّكَ  إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ

  ما قرآن را نازل کردیم در شب مبارک، تمام قرآن را نازل کردیم در شب مبارک ، چرا؟ چون می گوید: حم*وَ الْكِتَابِ الْمُبِينِ قسم به کتاب مبین که این کتاب مبین را در شب مبارکی فرستادیم، ظاهر این است که همه کتاب مراد است نه بعض کتاب، چون به همۀ کتاب قسم خورده شده وَ الْكِتَابِ الْمُبِينِ ، قسم به کتاب مبین، این کتاب مبین را ما در شب مبارکی نازل کردیم، و کتاب مبین قرآن است ، پس همه قرآن در شب قدر نازل شده است، بعضی از مفسرین اهل تسنن که گفته اند: مراد این است که ابتدای نزول قرآن در شب قدر بوده است و بعداً به تدریج همه قرآن نازل شده است خلاف صراحت و ظاهر این آیات مبارکات است.

   

  إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فىِ لَيْلَةِ الْقَدْرِ ما قرآن را در شب قدر فرستادیم. شب قدر، یعنی شب تقدیر، شبی است که تقدیرات ، بشر معیّن می شود که در آن آیه مبارکه می گوید: فِيهَا يُفْرَقُ كلُ‏ أَمْرٍ حَكِيمٍ، هر امری که باید صورت بگیرد در عالم  در آن شب مشخص می شود و جدا می شود و مفصّل می شود و معیّن می شود.

   

  آن امر حکیم، مقدّراتی است که برای بشر معیّن و مشخص می شود، برای توضیح این معنی یک مقدمه مختصر عرض می کنیم و زود می گذریم، و آن مقدمه این است که ، این عالمی که ما در آن زندگی می کنیم این عالم طبیعت، هر چه در  او بوقوع بپیوندد، دارای تشخّص و تعیّن است، چیز مبهم نمی شود در اینجا واقع شود، ممکن است که انسان علم نداشته باشد و از نقطه نظر ادراک ابهام داشته باشد ولی در واقعیت اش ابهام نیست. بارانی که از آسمان می آید، برای ما مبهم است که چند قطره است نمی دانیم اما واقعیت اش ابهام ندارد، بالاخره در عالم کون قطراتش مشخص است. بادهایی که می آید سرعتش برای ما ابهام دارد ولی در عالم کون ابهام ندارد. هر چیزی که در عالم کون محقق بشود، ملازمه دارد با تعیّن و تشخّص.

   

  اما یک عالم دیگری داریم که آن عالم از این عالم بالاتر است و آن عالم، عالم صورت است، و در آنجا این تشخّص و تعینّی که مشاهده می شود ، نیست. من باب مثال: رفیقتان پهلوی دست شما نشسته است، رفیق شما اسمش حسن آقا است، از اول مجلس تا آخر مجلس حسن آقا پهلوی دست شما نشسته است، هیچ وقت جای حسن آقا، حسین آقا نیست ، و وجود حسن آقا به حسین آقا تبدیل نمی شود و حسن آقا بزرگ نمی شود و کوچک نمی شود تشخّص خود را حفظ می کند، اما شما خواب می بینید با حسن آقا دارید صحبت می کنید مطالبی را گفتید یک مرتبه حسن آقا تبديل شد به حسین آقا، با حسین آقا دارید صحبت می کنید یک مرتبه حسین آقا بزرگ شد، دارید صحبت می کنید، یک مرتبه تبدیل به یک بچه کوچکی شد، آن بچه کوچک ، تبدیل به یک مرغی شد، آن مرغ تبدیل به یک انسانی شد از این خواب ها چقدر ما دیدیم، الی ما شاء الله، شما می آیید خواب تعریف می کنید ، آقا من خواب دیدم که دارم در فلان جا می روم با امام علیه السلام دارم صحبت می کنم. حضرت أمیرالمؤمنین علیه السلام را دیدم ولی در عالم خواب یک مرتبه انگار حضرت امام حسن بودند، در عالم خارج أمیرالمؤمنین هیچ وقت قالب خارجی خود را به حضرت امام حسن تبدیل نمی کند ولی در عالم خواب و عالم صورت می شود، یعنی یک عالم حقیقی است. شما با آن حقیقت که مواجه می شوید بعضی اوقات به صورت أمیرالمؤمنین آن حقیقت صورت می گیرد ، بعضی اوقات به صورت امام حسن بعضی اوقات به صورت حضرت سیدالشهداء بعضی اوقات آن حقیقت به صورت انسان است، بعضی اوقات به صورت انسان دیگر است، بعضی اوقات به صورت مرغ در می آید، بعضی اوقات بصورت موجود دیگر در می آید و لذا در آن عالم تشخّص به شكلي است كه با تشخّص این عالم فرق مي كند ، در این عالم هر چه پیدا شود ملازم با تشخّص است ولیکن در عالم صورت و مثال تشخّص اینگونه نیست، از این عالم برویم بالاتر در ملكوت اعلی اصلاً صورت نیست، عالم ملکوت أعلی صورت ندارد، آنجا حقیقتی است خارج از صورت من باب مثال شما شجاعت، عفت، محبت را در خود حسّ می کنید ولیکن این صفات شما صورت ندارد، زرد نیست، سرخ نیست، بوی خوش ندارد، طعم شیرین ندارد، مثلاً شما می گویید شجاعت من شیرین است؟ اما شجاعت رفیق من ترش است. محبت من زرد است اما محبت رفیق من سرخ است. از این حرف ها نمی زنید، زیرا که محبت دارای کیف نیست تا اینکه این کیفیات مختلف را به خودش بگیرد آنجا معنا است فقط.

   

  هر موجودی در این عالم یک حقیقت ملکوتی دارد و ملکوت هم  دو درجه دارد یک ملکوت اسفل است و یک ملکوت اعلی. انسانی که در این جا هست یک صورت مثالی دارد و یک صورت ملکوت اعلی، که صورت عقلی اوست و موجوداتی که در خارج لباس تحقق می پوشند از آن حقیقت نزول می کنند به ملکوت اسفل و از آنجا به این جا، کارهایی که انسان در طول سال می کند، مقدراتی که برای انسان از فقر و از غناء از مرض و از صحت از موت و از حیات و از علم و از جهل و سایر چیزها در خارج لباس تعین می پوشند، قبل از این متعین نیست قبل از این بدون تعیّن است.

   

  ما أَصابَ مِنْ مُصيبَةٍ فِي الْأَرْضِ وَ لا في‏ أَنْفُسِكُمْ إِلاَّ في‏ كِتابٍ مِنْ قَبْلِ أَنْ نَبْرَأَها إِنَّ ذلِكَ عَلَى اللَّهِ يَسيرٌ    (هر چه به شما برسد، مصیبت یعنی آنچه به انسان اصابه می کند، هر چه باشد، قبل از اینکه به شما اصابه کند، آن حقیقت مصیبت در نزد ماست، در کتاب ، در لوح محفوظ است، در عالم محو و اثبات است، در آن عالم است من قبل ان نبرأها، بَرء، یعنی تراشیدن، بری القلم، قلم را که می تراشند مشخص می کنند، خطاط قلم نی ای را بر می دارد می تراشد، قبل از اینکه بتراشد این قلم قابلیت دارد به هر شکلی تراشیده شود ، قلم درشت شود، ریز شود ، طاق داشته باشد، نداشته باشد، پشت اش را بگیرد خطاط ، نگیرد، میدانش بلند باشد، کوتاه باشد وقتی می خواهد خط بزند، چپ خط بزند یا راست این ها خصوصیاتی است که قلم تراش ها و خطاط ها می دانند . وقتی که انسان این قلم را نتراشید ، این قابلیتِ هر گونه تراشی را دارد ، ولی وقتی تراشید و مشخص شد و گذاشت کنار، دیگر قابلیت تراشيدن را ندارد. پس مشخص شد كه هر چه واقع شود، من قبل ان نبرأها، قبل از اینکه ما بتراشیم، قالب گیری کنیم مشخص اش کنیم حقیقت اش در نزد ما است، بعد ما او را بری می کنیم می تراشیم و مشخص می کنیم تا بدهیم دست شما و يا اينكه از بری القذا، قذا تیری است که در چلّه کمان می گذارند و به طرف دشمن پرتاب می کنند این تیر که از اول سرش تراشیده نیست ، می آورند آن را می تراشند و بعد نوک آن پیکانی قرار می دهند یا نمی دهند، این تراشیدن سر تیر را به این کیفیت مخصوص می گویند بَری، برء، که همزه تبدیل به یاء می شود، بری هم می گویند مثل مایع و بائع که هر دو درست است.

   

  ما أَصابَ مِنْ مُصيبَةٍ فِي الْأَرْضِ وَ لا في‏ أَنْفُسِكُمْ إِلاَّ في‏ كِتابٍ مِنْ قَبْلِ أَنْ نَبْرَأَها

   

  هر چه به شما برسد، در نَفس های شما، در روی زمین ، حقیقت آن در نزد ما است، قبل از اینکه آنرا مشخص کنیم و معین کنیم و قالب بزنیم و در خارج محقق کنیم پیش ما است، تا بدانید که هر چه هست راجع به ما است، زیاد تأسف نخورید بر آنچه از دست شما رفته است و زیاد خوشحال نشوید به آنچه بدست شما خواهد آمد، زیرا که ربطی به شما ندارد، استنادی به شما ندارد ، قبل از اینکه به شما برسد، پیش ما مشخصاتش و معیناتش و محدوداتش تمام شده است، به شما چه مربوط . ما چیزی را مقدر می کنیم و می فرستيم به شما ضرری می رسد یا منفعتی (لِكَيْلا تَأْسَوْا عَلى‏ ما فاتَكُمْ وَ لا تَفْرَحُوا بِما آتاكُمْ)

   

  حالا مقدرات انسان، یک زمینه دارد، حقیقت این مقدّر از عالم ملکوت اعلی که صورت ندارد می آید به عالمی که دارای صورت است آن عالمی هم که دارای صورت است گفتیم یک جهات ابهامی دارد ، عوض می شود، آقای زید تبدیل به آقای عمرو می شود با آقای عمرو انسان دارد صحبت می کند یک مرتبه می بیند تبدیل به یک کرسی شد، کرسی تبدیل به میوه شد، خیلی عجیب است این قضایا.

   

  یک چیزی برای انسان مقدر می شود می بینیم مقدرات عوض شد، تقدیر انسان این بود که این باشد، چگونه آن شد، چگونه انسان در عالم خواب دارد با زید صحبت می کند ، یک مرتبه می بیند زید تبدیل به عمرو شد، دارد روی زمین حرکت می کند یک مرتبه می بیند دارد با ماشین حرکت می کند بدون اینکه از زمین سوار ماشین شده باشد، با ماشین دارد می رود همینطور یک مرتبه می بیند، ماشین کشتی است، می گوید آقا نفهمیدم، یکمرتبه می بیند در کشتی است، می گوید در کشتی سوار نشدم اما ماشین کشتی شد، در کشتی دارد می رود یک مرتبه می بیند کشتی در هوا دارد می رود، در خارج کشتی در آب راه می رود اما در آن عالم آن کشتی در هوا می تواند راه برود ، این ها تغییرات و تبدلاتی است در تقدیر و همه درست است طابق النعل بالنعل

   

  براهین فلسفی برای تحقّقات عالم مثال و کیفیات آن قائم است.

   

  حالا این موجوداتی که در این عالم هست اینها یک اصلی دارد، اصل اش نزول می کند از عالم معنا بر ملکوت ، از ملکوت نزول می کند بر همین ملکوت أسفل که عالم صورت است و از تشخّص و تعین جداست ، از آنها می آید پایین تر یک تشخّصی پیدا می کند که آن را می گویند آسمان دنیا ، یعنی آن ملکوتی که از همه ملکوتها پایین تر است و پایین تر از او دیگر تشخّص نیست اگر از آن بیاید پایین تر همین موجودات خارجی میشود و لذا در بعضی از روایات داریم که گفته اند شب قدر ، شب نوزدهم است یا بیست و یکم است یا بیست و سیّم، گفته اند، اصل نزول در شب نوزدهم است، ابرام و  إحكامش در شب بيست و يكم است و امضاء اش در شب بیست و سیّم است، یعنی در شب بیست و سیم مطلب دیگر تمام می شود هر چه امضاء شد دیگر همان است این برای وجه جمع که چگونه شب نوزدهم یا بيست و يكم یا بیست و سیّم را در بعضی از روایات شب قدر قلمداد کردند و در بعضی از روایات همه اینها را شب قدر گرفتند و گفتند: در تمام این شب ها به عبادت مشغول باشید، چون شب ، شب شریفی است شب تقدیر است، تمام این خصوصیات از آن عالم می آید خدمت امام علیه السلام ولو اینکه آن عالم هم حقیقت اش امام است ، اما از آن عالمِ حقیقت ِ امام نزول می کند بر قلب امام، کما اینکه پیغمبر اکرم حقیقت قرآن است، ولیکن قرآن نزول می کند از آن مقامِ حقیقت اش بر قلب از یک درجه و از درجه دیگر مقدرات نزول می کند بر آسمان دنیا، آسمان دنیا، همین عالم صورت، تصورات، عالم برزخ و مثال امام علیه السلام است و خیلی این عالم بزرگی است، صدها هزار برابر از این عالم که ما در آن زندگی می کنیم بزرگتر است، عجایبی دارد ، غرائبی دارد ، ملکات شکل های خاصی دارند، گفتگوها در آنجا خیلی عجیب و غریب است، کیفیت نزول آن خدمت امام خیلی عجیب و غریب است و افرادی که به مقام امامت رسیده اند یا به مقام تقوای کامل رسیده اند و ملائکه بر

   

  آنها نازل می شوند طبق آیه قرآن از آن معانی درک می کنند،

   

  إِنَّ الَّذينَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلائِكَةُ أَلاَّ تَخافُوا وَ لا تَحْزَنُوا وَ أَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتي‏ كُنْتُمْ تُوعَدُون‏* نحَْنُ أَوْلِيَاؤُكُمْ فىِ الْحَيَوةِ الدُّنْيَا وَ فىِ الاَْخِرَة

  آن کسانی كه ایمان می آورند و بر اساس ایمان استقامت دارند ملائکه بر آنها نازل می شوند، خوف و حزنی نداشته باشید، یعنی آنها را به قَدَر متصل می کنند و بر عالم قَدَر و سرّ قَدَر اطلاع پیدا می کنند، چون گفتیم که 

   

  مِنْ قَبْلِ أَنْ نَبْرَأَها إِنَّ ذلِكَ عَلَى اللَّهِ يَسيرٌ لِكَيْلا تَأْسَوْا عَلى‏ ما فاتَكُمْ وَ لا تَفْرَحُوا بِما آتاكُمْ

  آن که بر سرّ قدر اطلاع داشته باشد چیزی از دست اش برود محزون نمی شود و چیزی به او برسد خوشحال نمی شود چون می داند  هيچ چيز بدست او نیست هر چه هست بدست پروردگار است، به اندازه سر سوزنی خود دخالت ندارد این افرادی که در ایمان پافشاری کردند و استقامت ، ملائکه بر آنها نازل می شوند و آنها را بشارت به این دو صفت می دهند.

   

  أَلاَّ تَخافُوا وَ لا تَحْزَنُوا خوف نداشته باشید، حزن هم نداشته باشید، یعنی مطلب از این قرار است، بر آنها ارائه می دهند عالم قَدَر را، نزول قَدَر را بر آنها ارائه می دهند و بعد می گوید: نحن اولیاء کم فی الحیوة الدنیا وفی الآخرة ما رفیق شما هستیم، ما ملائکه آسمانی و فرشتگان عالم قدس رفیق شما هستیم، ولیّ شما هستیم، با شما مهربانیم، هر کاری از دستمان بر می آید برای شما می کنیم و هر چه لازم داشته باشید ما در تحت اختیار شما می گذاریم، از این آیه استفاده می شود که وصول به مقام ایمان و استقامت در ایمان ملازمه دارد رؤیت ملائکه را بالاخص در شب های قدر.

   

  إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فىِ لَيْلَةِ الْقَدْرِ ما نازل کردیم قرآن را در شب قدر، نازل کردیم بر پیغمبر، که عجب شب مبارکی است إِنَّا أَنزَلْنَهُ فىِ لَيْلَةٍ مُّبَرَكَةٍ، ما نازل کردیم قرآن را در شب مبارک، خیلی مبارک، وَ مَا أَدْرَئكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ، ای پیغمبر می دانی لیلة القدر چیست؟ خیلی مهم است.لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيرْ مِّنْ أَلْفِ شهَرٍ، این یک شب از هزار ماه بهتر است ، چگونه يک شب از هزار ماه بهتر است، شما دیدید در دوران مدت عمرتان، ممکن است یک لحظات کوتاهی بر شما گذشته باشد که در کیف و  مسرّت و لذت به سر ببرید و آن ساعت کوتاه به اندازه مدت عمر برای شما نتیجه داشته باشد، معنی لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيرٌْ مِّنْ أَلْفِ شهَرٍ این است پیغمبر دیدند بعضی از افرادی که در امم سابقه بودند از بنی اسرائیل، هزار سال شمشیر حمایل می کردند و در راه خدا جهاد می کردند پیغمبر عرضه داشت عمر امت من که کوتاه است ، اعمال آنها و تکالیف آنها هم كه کم است ، مانند اُمم سابق تکالیف زیاد ندارند پس عوض آن بهره هایی که این ها در این مدت های بلند می بردند به امت من چه می دهی ؟ خطاب رسید زمان کوتاه است ، عمل کم است، اما کیفیت عالی است، ما یک شب قدر به آنها می دهیم ، شب قدر(خَيرْ مِّنْ أَلْفِ شهَرٍ( از هزار ماه بهتر است پیغمبر چرت زده بودند، شب درعالم رؤیا دیدند که بر منبر پیغمبر ، بنی امیه به شکل بوزینه، میمون، بالا می روند و پائین می آیند ، تمام این منبر پیغمبر را بوزینه ها گرفته اند و بالا می روند و پایین می آیند و مردم را به قهقرا سوق می دهند یعنی از اسلام بر می گردانند به قهقرا و همان آداب جاهلیت، پیغمبر از خواب بیدار شدند و خیلی متأثر شدند، خواب، خواب تأثر آمیزی بود، لازال کئیبا حزینا همینطور پیغمبر به حال غصه و حزن بودند تا جبرائیل نازل شد السلام علیک یا رسول الله مالی اراک کئیبا حزینا، چرا اینطور شدی؟ پیغمبر فرمودند: ای برادر من- جبرائیل- من همچنین خوابی دیشب دیدم، بر روی این منبر بوزینگان می روند بالا و می آیند پایین و همه پله هاي منبر را گرفته اند و مردم را به قهقرا و به جاهلیت بر می گردانند، جبرائیل گفت: من خبری ندارم، می روم خبر می آورم، صعود کرد به مقام عزّ قدس ربوبی و برگشت این آیه را آورد: (أَ فَرَءَيْتَ إِن مَّتَّعْنَاهُمْ سِنِينَ *ثُمَّ جَاءَهُم مَّا كاَنُواْ يُوعَدُونَ * مَا أَغْنىَ‏ عَنهُْم مَّا كاَنُواْ يُمَتَّعُون‏) ای پیغمبر اگر ما این ها را سالیان درازی متمتّع کنیم از همین لذات و شهوات فانیه دنیا و بعد به آنها برسد گزند و نتیجه اعمال زشت آنها، این تمتّع و شهواتی که در دنیا به عنوان لذت بردند برای آنها چه فایده ای دارد، إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فىِ لَيْلَةِ الْقَدْرِ*وَ مَا أَدْرَئكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ*لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيرٌْ مِّنْ أَلْفِ شهَرٍ ما به عوض آن بر تو لیلة القدر را قرار دادیم، که لیلة القدر از هزار ماه بهتر است، مدت حکومت بنی امیه 84 سال بوده است و 84 سال یک مقدرای کمتر می شود از هزار ماه، درست مدت حکومت بنی امیه هزار ماه است و لیلة القدر خیر من الف شهر، ما یک شب می دهیم به امت تو، که در این یک شب تمتعات، لذات، بهره هایی که مردم از هزار ماه بر می دارند بیشتر است،  آن تمتعات مادی است و در این يک شب بیش از هزار ماه تمتعات روحانی و معنوی بر می دارند و این لیلة القدر مال امت تو است، مال هیچ یک از امم سابقین نبوده، یک شب است ولی عجب شبی است، شبی است که تمام درهای بهشت را باز کردند، درهای جهنم را بسته اند.

   

  شب قدر شب نزول اراده پروردگار در کائنات است و تصرف در کائنات به اختیار امام است و این قدرت کجا قابل قیاس است با قدرت های خارجی و حکومت های خارجی كه بنی امیه در چندین سال معین در بین مردم می کردند ، حکومتی که ناشی از شهوت و نفس و خیالات باطل و دنبالش آن عذاب های سختی که از طرف پروردگار به آنها می رسد.

   

  ما به امت تو لیلة القدر دادیم،  روز تاج گذاری و بر تخت نشستن امام است در عالم معنا، در هر زمان.

   

  در زمان پیغمبر ملائکه نازل می شدند خدمت خود پیغمبر، در زمان أمیرالمؤمنین خدمت أمیرالمؤمنین در زمان امام حسن، خدمت امام حسن، همینطور در زمان هر یک از اولیايی که دارای مقام امامت بودند ملائکه خدمت آن امام می آمدند تا زمان امام زمان و هر شبی از شب های لیلة القدر از اول شب تا اذان صبح تمام ملائکه رحمت نازل می شوند با جبرائیل ، با روح، و آنوقت شب، شب روحانی است یک شب را انسان عبادت می کند از هزار ماه عبادت ثوابش بیشتر است، علت اینکه این همه در روایات ، عجیب روایاتی است اگر کسی می خواهد روایات را ببیند تفسیر مجمع البیان، تفسیر صافی، تفسیر برهان، تمام روایات را جمع کرده اند بالاخص تفسیر برهان، می فهمند که چه خبر است،  این همه روایات ترغیب می کند بر شب قدر، اولیاء و صالحین و مخلصین در تمام مدت سال انتظار می کشیدند برای شب قدر و دعا می کردند اگر خدایا در امسال موت ما را مقدر کردی ، بگذار شب قدر را درک کنیم و بعد بمیریم، تشنۀ شب قدر بودند، چون یک شب عبادت ثواب هزار ماه عبادت، یک الله اکبر گفتن مثل این است که انسان  در هزار ماه الله اکبر بگوید، یک روزه گرفتن مثل اینکه هزار ماه روزه بگیرد، یک خط آیه قرآن خواندن مثل اینکه هزار ماه آیه قرآن بخواند، پس بنابراین چه مناسب بین آن افرادی که شمشیر به کمر می بستند و در راه خدا جهاد می کردند هزار ماه یا هزار سال و در این شب، شخص یک شب قیام می کند برای خدا، تمام آن معانی درش هست، تعجب نکنید، این راهی است که پیغمبر باز کرده است بکم فتح الله اینها همه از برکات پیغمبر است، دریچه را باز کرد نور به عالم افاضه شد، یک بچه می رود مکتب یک سال درس می خواند، یک بچه می رود شش سال می خواند به اندازه آن یک سال نمی فهمد.

   

   أفكار بشر مگر یک قسم است. یک شخص تیزهوش است، سرعت انتقال دارد، حافظه اش قوی است، استعدادش قوی است، یک شخص کند است، یک شخص به یک شب می رسد، یکی به هزار ماه هم نمی رسد، پس تعجب نکنید که خداوند یک افاضه ای کرده است برای امّت پیغمبر آخر زمان که در اثر یک شب عبادت آنقدر بهره های روحانی و معنوی ببرند که امم سابق در بیش از هزار سال این را نمی توانستند ببرند لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيرْ مِّنْ أَلْفِ شهَرٍ(چرا؟ تفسیر می کند آیه، علت اش را بیان می کند، (تَنزَّلُ الْمَلَئكَةُ وَ الرُّوحُ )، ملائکه نازل می شوند تنزل اصل اش چی بوده است؟ تتنزل كه مضارع است و این دلالت می کند که شب قدر، یک شبی نبوده در زمان پیغمبر تمام شده باشد، رفته باشد در هر سال دائماً این شب قدر استمرار دارد ، نازل می شوند ملائکه و روح، که موجودی است اعظم از ملائکه و اعظم از جبرائیل، در این شب، من کل امر، از آن عالم امر نازل می شوند و از آن عالم با خود پایین می آورند ، من کل  امر، از هر امری از هر ملکوتی، إِنَّما أَمْرُهُ إِذا أَرادَ شَيْئاً أَنْ يَقُولَ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ، امر پروردگار که در آن عالم قالب زده نیست، متعين نیست و  مشخّص نیست این ملائکه ، جبرائیل و روح که با آن عالم مجرد سنخیت دارند، نازل می شوند و از آن امر با خود می آورند به آسمان دنیا و اینجا قالب می زنند و مشخص می کنند و قَدَر می کنند یعنی اندازه اش را مشخص و معین می کنند و به این مناسبت می گویند لیلة القدر ، قَدر و قَدَر یک معنی دارد، از ماده تقدیر است یعنی معین کردن و مشخص کردن، در این شب همه چیز مشخص می شود، سَلَامٌ هِىَ حَتىَ‏ مَطْلَعِ الْفَجْرِ، این شب سلام است، سلام یعنی خالی بودن و عاری بودن از هر گزند و ناراحتی و مرض جسمی و روحی و اصلاح و سعه ای که انسان در این حال پیدا می کند این را گویند سلام، سلام علیکم یعنی مطمئن باش که از ناحیه من بدی به شما نمی رسد، سَلَامٌ هِىَ ، این شب سلام است، یعنی بدی نیست در این شب، جهنم نیست، معصیت نیست، کفر نیست، تاریکی نیست، شیاطین نمی توانند سراغ افراد بیایند، چون شب قدرت و عظمت و بروز و ظهور امام است در عالم ملکوت، شیاطین همه در بیغوله های خود و در تاریکی ها مخفی شده اند. شب، شب نور است از اول غروب که این شب شروع می شود، ابتدای شب نور ازآسمان می آید و ملائکه نزول می کنند تا کی ؟ حَتىَ‏ مَطْلَعِ الْفَجْرِ تا هنگامی که فجر طالع می شود، سپیده آسمان را فرا می گیرد، این شب، شب قدر است، در روایات داریم که هر شبی که عزیز است روز آن شب هم بدنبال آن شب همان حکم را دارد ، روز نیمه شعبان حکم شب نیمه شعبان دارد، روز جمعه، در فضیلت بدنبال شب جمعه است، روز قدر به دنبال شب قدر است، پس بنابراین سَلَامٌ هِىَ حَتىَ‏ مَطْلَعِ الْفَجْرِ این مال شب بود، و کیفیت نزول ملائكه در شب قدر ، اما آثار رحمانیّت و رحیمیّت، در روز قدر تا هنگام غروب ادامه دارد بدنبال آن افاضاتی که دیشب از سر شب تا به صبح شده و واقعا هم شب خوبی بود خداوند علی أعلی انشاء الله مقدرات ما را در دیشب آنطور تقدیر کرده باشد که مورد رضا و پسند اوست. جبرائیل نازل شد و به پیغمبر خبر داد که ای پیغمبر بنی امیه از این منبر می روند بالا، پیغمبر لازال كئيبا حزینا حتی نزلت هذه السورة إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فىِ لَيْلَةِ الْقَدْرِ*وَ مَا أَدْرَئكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ، ای پیغمبر این دنیا به درد تو چه می خورد، تو برای این دنیا آفریده نشده ای این مقاماتی را که خدا در دنیا به تو داده ، مال لذت رانی و سورچرانی در دنیا نیست ، (أَ فَرَءَيْتَ إِن مَّتَّعْنَاهُمْ سِنِينَ *ثُمَّ جَاءَهُم مَّا كاَنُواْ يُوعَدُونَ * مَا أَغْنىَ‏ عَنهُْم مَّا كاَنُواْ يُمَتَّعُون‏)، تو مال جای دیگر هستی مال عالم دیگر هستی، علی بن ابیطالب مال این عالم نیست، دخترت زهرا مال این عالم نیست، فرزندان تو مال این عالم نیستند، مال جاهای دیگر هستند، ما برای آنها شب قدر قرار دادیم یعنی چه؟ یعنی چشم امام حسن، امام حسین اولاد تو را به آن عالم باز کردیم، وقتی به آن عالم باز شد دیگر نعمت های این عالم در نزد آنها صفر است، مشقات و مصائبی که در این دنیا می بینند برای رضای خدا برای آنها لذت بخش است، آنها دنبال جهاد می روند نه اینکه جهاد دنبال آنها حرکت می کند، دنبال انفاق و دستگیری از ضعفاء و ایتام می روند نه اینکه به واسطه عرض حاجت در مضیقه و مأخوذ به حیا شوند و حاجت کسی را برآورده کنند، نه! آن کسی که چشم اش باز شد به اسرار عالم ملکوت، دیگر برای این دنیا ارزشی قائل نیست و واقعاً هم مطلب همین طور است. آخر آن کسی که مثلاً فیروزۀ درجه اعلی نیشابوری که هر قیراط آن مبالغی قیمت دارد و بدست او می رسد و می شناسد آيا او را رها می کند و ميرود در میدان مهره فروش ها از این مهره هایی که به گردن بعضی از حيوانات می بندند ، یکی از آنها را به دست ببندد و برای انگشتر بگذارد؟ اگر اینکار را بکند که صحیح نیست، نمی رود سراغ آن، کسی که مزه گوشت خالص و طیّب و طاهر را چشیده این دنبال مردار و جیفه نمی رود، جیفه مال سگان است، که دسترسی به آن گوشت های طیب و طاهر ندارند، و حس شان هم برای درک آن گوشت های تازه نیست ، خوراک اینها نیست، ریاست های دنیا، شهوات دنیا، لذت های دنیا که  منغمر است در معاصی، این ها مال افرادی است که بویی از عالم ملکوت و رحمت نبرده اند، اگر دریچه ای از آن عالم به قلب آنها باز شود به هزار هزار برابر ازاین معاصی توجه نمی کنند و لذا ببینند خداوند برای پیغمبرش که بهترین موجود است چنین مقدر کرده است، أمیرالمؤمنین در نهج البلاغه می فرماید: ببين ای انسان با انصاف، خدا برای پیغمبرش چه مقدر کرده است اگر این ها بد بود خدا برای بهترین موجود، گل سر سبد عالم کائنات و حبیب خود مقدر نمی کرد پس چون اینها را برای او مقدر کرده است بالملازمه بدان برای آن افرادی که دنیا را برای خود گسترش داده و در شهوات و غفلات غوطه ورند آنها در نكبت و تاریکی زندگی می کنند، اساس زندگانی خوردن و آشامیدن و شکم پرکردن و خوابیدن و خرخر کردن نیست، این حیات حیات حیوان است، انسان یک حیات دیگر دارد بر اساس شرف و فضیلت، می خواهد انسان دچار گرفتاری و مصیبت بشود اشکال ندارد، می خواهد در راه خدا کشته شود اشکال ندارد، بالاخره عالم باید به خدا بر گردد یا به ا ین صورت یا به آن صورت. شهادت برای سیدالشهداء عیب نیست، این فخر است، اصلا خداوند یک مدالی به سینه سید الشهداء زده است ، این مدال را کسی نمی تواند تحمل کند مگر سیدالشهداء ، عالی ترین مدال است که به آن حضرت داد، عالی ترین مدال را به حضرت امام حسن داد، عالی ترین مدال را به حضرت سجاد داد، دیگران نمی توانند تحمل کنند،  نمی توانند این بار را بکشند، این می تواند این بار را بکشد که چشم اش و گوشش و قلب اش بر اسرار عالم غیب اطلاع پیدا کرده و (لِكَيْلا تَأْسَوْا عَلى‏ ما فاتَكُمْ وَ لا تَفْرَحُوا بِما آتاكُمْ) بر سرّ هویدای قلب او نشسته است، مگر شاهزاده علی اکبر نگفت: ای پدر جان ما چه باک داریم چرا غصه می خورید ؟ ای پدرجان خواب دیدید این قوم می رود و مرگ دنبال اینها می رود. اَ وَلَسنا علی الحق مگر ما بر حق نیستیم ؟ فرمود: چرا، گفت: پس از مرگ چه باک داریم، خیلی روشن، خیلی ساده، در روز عاشورا ببینید این جوان چقدر ساده و سریع بدون هیچ گرفتگی و خللی و ناراحتی و شکایتی، امری،نهیي، خیلی آرام آمد.

   

  پیغمبر رفتند در آن اتاق مشغول عبادت اند ام سلمه نقل می کند: یک مرتبه می گوید: من پیغمبر را دیگر ندیدم، جای پیغمبر خالی بود، ساعتی گذشت دیدم پیغمبر آمد، در اتاق افتاده به سجده، مشغول گریه است. گریه ای طولانی و عجیب و غریب می کند، صبر کردم سر از سجده برداشت، دیدم سر و صورت پیغمبر گردآلود است گفتم یا رسول الله کجا بودید؟ حضرت فرمودند: مشغول عبادت بودم جبرئیل آمد برای من تهنیتی آورد، مبارک بادی گفت، عرض کردم یا رسول الله آن مبارک باد چه بود؟ جبرائیل به من گفت: که این منصب را خدا به حسین ام می دهد و می خواهی برویم خوابگاه او را ببینم، مرا برداشت آورد در خوابگاه حسینم، سرزمین کربلا پیاده شدیم، تمام آن جریانات را دیدم، دیدم حسین من قطعه  قطعه روی زمین افتاده، جبرئیل مقداری از آن خاک را برداشت و به من داد و گفت ای رسول خدا هر وقت این خاک تبدیل به خون تازه شد ، علامت این است که حسین را کشته اند، این گرد و خاکی را که بر صورت من می بینی، گرد و خاک همان زمین است که بر صورت من نشسته است، پیغمبر برگشتند در سجاده خود، مشغول سجده بودند كه ام سلمه این را از حضرت پرسید،  حضرت آن تربت را به ام سلمه دادند و گفتند: این را با خود نگه دار، هر وقت دیدی این تربت تبدیل به خون تازه شد بدان که حسین مرا کشته اند. ام سلمه می گوید: این تربت را گرفتم و نگاه داشتم و دل من تا زمانی که سید الشهدا حرکت کردند برای عراق دائما در غلیان و اضطراب بود، خبری بود که پیغمبر داده ، خبرها داده و همه درست، پیغمبر به من خبر داده ، من زنی هستم مطیع اوامر پیغمبر و بسیاری از اسرار را پیغمبر به من فرمود. سیدالشهداء می خواست حرکت کند برای عراق، در مدینه آمد خدمت مادرش، ام سلمه، ام سلمه را مادر خطاب می کرد. ام سلمه از زوجات بزرگوار پیغمبر است محب اهل بیت و أمیرالمؤمنین است محب حضرت زهرا است ، سید الشهداء و امام حسن او را خیلی دوست دارند، او نسبت به این بچه ها خیلی ملاطفت دارد، سیدالشهداء در مدینه فقط از یگانه زنی که خداحافظی کرد از ام سلمه بود. آمدند برای خداحافظی یک مرتبه صدای ناله و شیون ام سلمه بلند شد، ای حسین کجا می روی، می خواهم بروم به راه عراق ای حسین ای وای، انگار آن وعده ای که پیغمبر به من داده {محقق شده است} ! حضرت فرمودند: بله. خداوند برای من مَصرعی قرار داده و من باید بشتابم و خود را به آن مصرع برسانم و خدا تو را جزای خیر بدهد، صبر کن بر این مصیبت، آقا حرکت کردند برای مکه و چند ماهی اقامت کردند و حرکت کردند برای کربلاء ، خبر به ام سلمه رسید که آقا حرکت کردند برای کربلا، ام سلمه می گوید: این شب هایی که آقا در مکه بودند دل من یک قدری آرام بود می دانستم شهادت در مکه واقع نمی شود، اما همین که شنیدم حرکت کرد امام از مکه به کربلا دیگر نه شب خواب داشتم و نه روز، دائماً می رفتم و این تربت را که در شیشه ای گذاشته بودم می دیدم و هر وقت می دیدم به همان صورت تربت است می گفتم: الحمدلله تا به حال سرور ما، امام ما زنده است، و کشته نشده است ، ولی یک وقت رفتم و دیدم تبدیل به خون تازه شده ، صدای شیون ام سلمه بلند شد، همسایه ها صدای شیون او را به این اندازه نشنیده بودند، آمدند، ای زن رسول خدا چه اتفاقی افتاده؟ چه مصیبتی اقع شده ؟ خدا چشمان تو را گریان نبیند، دست زنها را گرفت آورد در میان آن اتاق گفت: ببینید این همان خبری است که پیغمبر به من داده است به خدا قسم ذریه پیغمبر را کشتند.

   

  و سيعلم الذين ظلموا اي منقلب ينقلبون إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَيْهِ راجِعُون‏

   

   

   

  فضیلت شب قدر به بیان حضرت علامه طهرانی - متقین

  motaghin.com/fa_Default.asp?RP=M_News.asp&P1N=NewId&P1V=90...
   
  فضیلت شب قدر به بیان حضرت علامه طهرانی بنابر آنچه از اخبار و احاديث ... غروب که این شب شروع می شود، ابتدای شب نور ازآسمان می آید و ملائکه نزول می کنند تا کی ؟


  فضیلت و خواص سوره قدر

  www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=162218
   
  ۳۰ فروردین ۱۳۹۰ ه‍.ش. - بیان نزول قرآن در شب قدر، و سپس بیان اهمیت شب قدر و برکات و آثار آن. ... کی باشد که عظمت آن را درک کنیم؛ این همه فضیلت برای تلاوت این سوره که ...

  شب قدر - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  https://fa.wikipedia.org/wiki/شب_قدر
   
  در تعالیم دین اسلام شب قدر (به عربی: ليلة القدر ) به صورت احتمالی: شب پیش از ... بنابر آموزه‌های اسلامی خوابیدن در شب قدر مذموم و شب‌زنده‌داری در آن سفارش شده است و ...

  شب قدر - ويکی شيعه

  fa.wikishia.net/view/شب_قدر
   
  رفتن به ۶.۱ فضیلت روزهای قدر‏ - فضیلت روزهای قدر. بنابر منابع روایی و فقهی، روزهای قدر نیز همانند شبهای آن گرانقدر و با فضیلت‌اند.

  شب قدر، فضیلت اور برکتوں کی رات - ایکسپریس اردو

  www.express.pk/story/158209/
   
  ترجمه این صفحه
  ۱۳ مرداد ۱۳۹۲ ه‍.ش. - ماہِ رمضان المبارک اور اس کی ستائیسویں شب یعنی '' شب قدر'' کی عظمت و فضیلت اور اہمیت امت مسلمہ میں ہمیشہ سے مسلّم رہی ہے اور کیوں نہ رہتی کہ ...

  اِیمانیات و عبادات > حقیقت اعتکاف > شب قدر اور اس کی ...

  www.minhajbooks.com/.../شب-قدر-اور-اس-کی-فضیلت-حقیقت-اعت...
   
  ترجمه این صفحه
  شب قدر اور اس کی فضیلت. صفحہ نمبر 20 از حقیقت اعتکاف تصنیف شیخ الاسلام ڈاکٹر محمد طاہرالقادری. صفحہ نمبر 21 از حقیقت اعتکاف تصنیف شیخ الاسلام ...

  شبِ قدر کی فضیلت | ماہنامہ مصباح (کویت)

  www.misbahmagazine.com/archives/809
   
  ترجمه این صفحه
  ۳۰ مرداد ۱۳۹۰ ه‍.ش. - ڈاکٹرمحمدلقمان السلفی. ”بیشک ہم نے قرآن کو لیلة القدر یعنی باعزت وخیروبرکت والی رات میں نازل کیا ہے ۔اورآپ کو کیا معلوم کہ لیلةالقدرکیا ہے ...

  عشق جاودان - «اعمال و فضیلت شبهای قدر، شب قدر شب دعا و ...

  alimahdiyar.blogfa.com/page/shabhaei-qadr.aspx
   
  عشق جاودان - «اعمال و فضیلت شبهای قدر، شب قدر شب دعا و نیایش... - میعاد گاه عاشقان مهدی فاطمه. ... تا کی و چند، اسارت در «خویش»؟ می توانی که گریبان برهانی از «نفس ...

  شب قدر کی اہمیت و منزلت - آیت اللہ شیخ محمد جواد فاضل ...

  www.fazellankarani.com/urdu/works/article/4292/
   
  ترجمه این صفحه
  جس طرح شب قدر کا ادراک مشکل ہے اسی طرح اس کی منزلت کو سمجھنا بھی دشوار امر ... شب قدر کی فضیلت کے لئے اتنا کافی ہے کہ یہ رات ہزار مہینوں سے بہتر ہے اس ...

  دانلود - شب قدر کی فضیلت - نور چت

  norchat.ir/دانلود-شب-قدر-کی-فضیلت/
   
  ۳ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - دانلود – شب قدر کی فضیلت. ,. شب قدر,. شب قدر چیست,. شب قدر چه شبی است,. شب قدر پیامک,. شب قدرSms,. شب قدر اهل سنت,. شب قدر مداحی,.

  شب قدر کے فضائل اور اعمال | اردو محفل فورم - UrduWeb

  www.urduweb.org › ... › فورم › مذہب اور نظریات › اِسلامی تعلیمات
   
  ترجمه این صفحه
  تشریح وتوضیح:اس سورت شریفہ میں سوال وجواب کے انداز میں ''شبِ قدر ''کی عظمت سے انسان کو واقف کرایا گیا ہے کہ: ... (۱۶)شبِ قدر کی ساری رات فضیلت والی ہے ۔

  شب قدر کی فضیلت - جملات عاشقانه ، جملات زیبا

  kaboutarekhaste.rozblog.com/tag/شب+قدر+کی+فضیلت
  دعا های زیبای شب قدر , ادعیه های شب قدر , شب قدر چه شبی هست , چرا شب قدر برای ... نوزدهم رمضان 94 , شب قدر , شب قدرچیست , شب قدر کی فضیلت , شب قدر پیامک.

  شب قدر کی فضیلت - خدا

  www.nazdekhoda.ir/tag/شب+قدر+کی+فضیلت
   
  بسم الله الرحمن الرحيم الهي انطقني بالهدي و الهمني التقوي بينندگان عزيز بحث را پاي تلويزيون شب بيست و سوم مي‌بينند. شبي كه به احتمال قوي شب قدر امشب است.

  شب قدر کی فضیلت - جادوی کلمات

  jadoykalamat.ir/tag/شب+قدر+کی+فضیلت
   
  ادعیه و دعاهای مشترک شبهای قدر (۱۹-۲۱-۲۳),دعا های زیبای شب قدر,ادعیه های شب قدر,شب قدر چه شبی هست,چرا شب قدر برای مسلمالنان مهم است,نژول قرآن در چه شبی صورت ...

  فضیلت شب‌های قدر - شبکه رشد

  roshd.ir/Default.aspx?tabid=619
   
  خداوند در قرآن مجید از آن به بزرگی یاد کرده و سوره‌ای نیز به نام «سوره قدر» نازل فرموده است. در تمام سال، شبی به خوبی و فضیلت شب قدر نمی‌رسد. این شب، شب نزول ...

  شب قدر کی فضیلت – روشنی کا سفر . . . .

  https://binteashraf.wordpress.com/2011/08/.../شب-قدر-کی-فضیلت/
   
  ترجمه این صفحه
  ۳۰ مرداد ۱۳۹۰ ه‍.ش. - بِسّمِ اللَّہِ الرَّحمٰنِ الرَّحِیم ( اِنَّا اََنزَلنَاہُ فِی لَیلَۃِ القَدرِ O وَمَا اََدرئکَ مَا لَیلَۃُ القَدرِ O لَیلَۃُ القَدرِ خَیرٌ مِّن اََلفِ شَہرٍ O تَنَزَّلُ المَلَائِکَۃُ وَالرُّوحُ فِیہَا بِاِذنِ رَبِّہِم مِّن کُلِّ اََمرٍ ...

  شب قدر کی فضیلت

  farsi98.ir/news/شب-قدر-کی-فضیلت
  14-4-1994 · زیارت امام‌حسین(ع) و تلاوت ادعیه آن یکی از اعمالی است که در همه ایام سال به ویژه ماه ...

  رمضان کے آخری عشرہ کی فضیلت اور شب قدر کا بیان ...

  https://www.youtube.com/watch?v=sMxsp7jA8CI
  ۲۲ تیر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - بارگذاری توسطIslamHouseUr
  اس ویڈیو میں اختصار کے ساتھ رمضان کے آخری عشرہ کی فضیلت اور شب قدر کے بارے میں گفتگو کیا گیا ہے۔
   

  :: مقالات :: شب قدر کی اھمیت و برکت

  www.erfan.ir/urdu/52730.html
   
  ترجمه این صفحه
  ابنا: شب قدر کی اہمیت اور اس کی برکات کو بیان کرتے ہوئے اھل لغت اور اصطلاح ... قدر کی رات ہر سال اور ہمیشہ آتی ہے اس رات میں عبادت کی فضیلت بیشمار ہے اس ...

  شب قدر کی فضیلت - اس ام اس جدید

  myzizigolo.ir/tag/شب-قدر-کی-فضیلت
   
  شبهای قدر,شب قدر کی فضیلت. ... شبهای قدر... تاريخ ارسال : دوشنبه 15 تير 1394. 8 · شبهای قدر. موضووع :مطالب عمومی · نویسنده:zizigolo; نظرات:0. برچسب ها : شبهای ...

  شب قدر شب مقدرات - بیتوته

  www.beytoote.com/art/decorum/night2-decrees.html
   
  ليلة القدر فضیلت شب قدر اعمال شب قدر شب قدر,فلسفه شب قدر,شبهای قدر,آداب شب قدر,دعای شب قدر,مناسبتهای مذهبی ... شبآرزوها,شب آرزوها کی است, لیلة الرغائب ...

  Islam: Hadith of the Day - Facebook

  https://www.facebook.com/Islam.HadithOfTheDay/posts/258965097555771
   
  و مردی گفت یارسول الله شب قدر کی باشد فرمود شب قدر گذشت فاما شب بیست و ... اما فضیلت آن رسول صلی الله علیه وسلم فرمود که : {شب قدر شیطان بیروننیاید تا در ...

  شب برات - ویکی فقه

  www.wikifeqh.ir/شب_برات
   
  ۲ - وجه تسمیه این شب به شب برات ۳ - معادل شب برات در فارسی ۴ - معتقدین به شب قدر بودن شب برات ۵ - مخالفین این دیدگاه ۶ - نام های دیگر شب برات ۷ - فضیلت و ...

  شب قدر کی فضیلت - نرم افزارکاربردی وعکس های عاشقانه

  kaboutarekhaste.r98.ir/tag/شب+قدر+کی+فضیلت
   
  دعا های زیبای شب قدر , ادعیه های شب قدر , شب قدر چه شبی هست , چرا شب قدر برای مسلمالنان مهم است , نژول قرآن در چه شبی صورت گرفت , در شب قدر چه اتفاقی افتاد , دادعا ...

  آیا لیلة القدر متعدد است؟ و آیا روز هم جزو شب قدر است؟ - ...

  www.islamquest.net/fa/archive/question/fa371
   
  البته بدیهی است که بعضی از خصوصیات شب قدر؛ مثل نزول ملائکه بر ولی خدا فقط در شب ... از روایات بر می آید که روز قدر درفضیلت داشتن همانند شب قدر است، اگر چه ...

  فضیلت و اعمال شب های قدر 94

  www.dailysun.ir/virtue-and-acts-magnitude-nights-94.html
   
  فضیلت و اعمال شب های قدر 94 | Virtue and acts magnitude nights 94. ... ۲- در شب قدر دورکعت نماز اقامه شود، در هر رکعت بعد از حمد ، هفت مرتبه سوره توحید خوانده شود. بعد از نماز هفتاد بارذکر ” استغفرالله ... ليله الرغائب سال ۹۴ کي است؟ فضیلت و اعمال ...

  فتویٰ آن لائن - لیلۃ القدر کو دیگر راتوں پر کیا فضیلت ...

  www.thefatwa.com/.../لیلۃ-القدر-کو-دیگر-راتوں-پر-کیا-فضیلت...
   
  ترجمه این صفحه
  اﷲ تعالیٰ نے قرآن مجید میں لیلۃ القدر کی فضیلت کے بیان میںپوری سورت نازل ... شبِ قدر (فضیلت و برکت اور اَجر و ثواب میں) ہزار مہینوں سے بہتر ہےo اس (رات) میں ...

  شب قدر - فضیلت شب‌های قدر - کمک سرچ

  www.helpsearching.ir/acaczurcynvydfvndnsdcacyctdqnjrctcjcq.html
  ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - خیرات و برکات الهی در آن شب ...شب قدر ((اعمال و فضيلت ))7 جولائی 2015 ... شب قدر اللہ کی رحمت کے حصول کا ایک ذریعہ ہے۔ اس شب خداوند عالم اپنی ...

  شب قدر کی فضیلت - لینک گردی

  nimbar.ir/news/شب-قدر-کی-فضیلت
   
  فضیلت و اعمال شب قدر. از پيامبر گرامي اسلام (ص) نيز نقل است: از خداوند به دور باد و نفرين بر ...

  شب قدر کی اہمیت و فضیلت | ہماری اردو پیاری اردو

  www.oururdu.com › فورم › اسلام › تعلیماتِ قرآن و حدیث
   
  ترجمه این صفحه
  شب قدر، قدر و منزلت والی رات ہے۔ اس رات کی بے شمار برکات ہیں۔ قرآن و حدیث میں اس رات کے بے شمار فضائل و برکات موجود ہیں۔ شب قدر کی ایک بہت بڑی فضیلت ...

  شب قدر نزولِ قرآن کی رات

  makarem.ir/compilation/Reader.aspx?lid=4&mid=60340...
   
  ترجمه این صفحه
  اور سورہ قدر کی پہلی آیت میں مزید فرماتا ہے : ہم نے اسے شب قدر میں نازل کیا &ldquo۔ ... اس سورہ کی تلاوت کی فضیلت ... سورہ بروج کے مضامین اور اس کی فضیلت ...

  Mohammadian Charity Foundation - فضیلت شب قدر

  miblagh.blogfa.com/post/292
   
  Mohammadian Charity Foundation - فضیلت شب قدر - بنیادخیره محمدیان یک ... شب قدر را چنانجه امیر المومنین علی رضی الله علیه گفت یا رسول الله شب قدر کی خواهد ...

  شب قدر کی فضیلت - Geo Urdu

  www.geourdu.com/night-virtue-god-knowledge-soul/
   
  ترجمه این صفحه
  ۲۲ ساعت پیش - Lailatul Qadr تحریر: میاں نصیراحمد رمضان کا مہینہ خیر وبرکت والا مہینہ ہے ہر مسلمان چاہتا ہے کہ صوم وصلوةاور تراویح کی پابندی کرے تاکہ وہ ...

  انسان شب قدر را می‌سازد - فرارو

  fararu.com/fa/news/55548/انسان-شب-قدر-را-می‌سازد
   
  ۱۱ شهریور ۱۳۸۹ ه‍.ش. - یعنی از لحاظ تاریخی از کی شب قدر وجود داشت؟ بیشتر .... این که عبادتی را برای زمان معینی گفتند، مطمئناً در آن زمان فضیلت بیشتری دارد.

  Shab e Qadr Ki Fazeelat - شبِ قدر کی فضیلت - UrduPoint.com

  www.urdupoint.com/islam/.../shab-e-qadr-ki-fazeelat-1031.html
   
  ترجمه این صفحه
  شبِ قدر کی فضیلت. ”بیشک ہم نے قرآن کو لیلة القدر یعنی باعزت وخیروبرکت والی رات میں نازل کیا ہے۔اورآپ کو کیا معلوم کہ لیلةالقدرکیا ہے۔لیلة القدر ہزار مہینوں ...

  شب قدر کی فضیلت | محدث فورم [Mohaddis Forum]

  forum.mohaddis.com › فورم › عبادات › روزہ › مسائل رمضان
   
  ترجمه این صفحه
  اور (سورۃ القدر میں) اللہ تعالیٰ کا فرمان کہ ہم نے اس (قرآن مجید) کو شب قدر میں اتارا۔ اور تو نے کیا سمجھا کہ شب قدر کیا ہے؟ شب قدر ہزار مہینوں سے افضل ہے۔ اس میں ...

  شب قدر کی اہمیت و فضیلت Islamic Magazine Tahaffuz

  windows.bazar-man.ir/شب-قدر-کی-اہمیت-و-فضیلت-Islamic-Magazine-Tahaffuz.html
   
  ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - Islamic Magazine Tahaffuz ... شب قدر کی فضیلت ... کہ یہی شب قدر ہے تو ان کی عبادت و ...

  شب قدر کی فضیلت [Archive] - Urdu Forum - Home of Urdu ...

  www.urdu-forum.com/frm417/archive/index.php/t-36799.html
   
  ۲۹ تیر ۱۳۹۲ ه‍.ش. - https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/q71/s720x720/971850_687258681289016_26038105_n.jpg.

  شب قدر

  www.roshd.org/per/beliefs/?bel_code=83
   
  شب قدر. بسم الله الرحمن الرحیم v انا انزلناه فی لیلة القدر v و ما ادراک ما لیلة القدر v لیلة القدر خیر من الف شهر v تنزل الملائکة و الروح فیها باذن ربهم من کل امر v سلام هی ...

  فضیلت اعمال شب قدر | جستجو | وبلاگ 24 - 1

  weblog24.link/list/فضیلت-اعمال-شب-قدر.html
   
  فضیلت اعمال شب قدر از بین کلیه وبلاگها و اطلاعات سایت جستجو شده و نتیجه آن در .... شب قدر کی فضيلت کے لئے اتنا کہناکافی ہے کہ یہ رات ہزار مہینوں سے بہتر ...

  اعمال شب قدر فضیلت آن | جستجو در وبلاگها | وبلاگ 24 - مرجع ...

  weblog24.xyz/list/اعمال-شب-قدر-فضیلت-آن.html
   
  نتایج جستجوی عبارت اعمال شب قدر فضیلت آن از بین کلیه اطلاعات و وبلاگهای ... شب قدر کی فضيلت کے لئے اتنا کہناکافی ہے کہ یہ رات ہزار مہینوں سے بہتر ہے ...

  فضیلت و خواص سوره قدر

  www.zahedan-tebyan.ir/main.asp?id=19433
   
  ۳۰ فروردین ۱۳۹۰ ه‍.ش. - مثلا در اين سوره آمده است که شما چه مي دانيد که شب قدر چيست؟ و واقعا ما چه ميدانيم که شب قدر چيست؟!کي باشد که عظمت آن را درک کنيم؛ اين همه فضيلت ...

  شب قدر کی فضیلت - Page 4 - ITDunya.com

  www.itdunya.com/showthread.php?267996.../page4
   
  ترجمه این صفحه
  Join Date: 21 Apr 2012; Location: Barcelona; Age: 22; Gender: Male; Posts: 396; Threads: 3; Credits: 0; Thanked: 10. Default. thanks. 27th June 2012, 08:47 PM ...

  شب قدر کی فضیلت - Page 2 - ITDunya.com

  www.itdunya.com/showthread.php?267996.../page2
   
  ترجمه این صفحه
  Join Date: 17 Dec 2010; Location: Fsd & Sialkot:); Gender: Male; Posts: 1,709; Threads: 38; Credits: 123; Thanked: 35. Default. 24th July 2011, 09:27 PM #14.

  Religion Articles : Hamariweb.com - شب قدر کی اہمیت و ...

  www.hamariweb.com/articles/article.aspx?id=76285
   
  ترجمه این صفحه
  ۴ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - شب قدر کی اہمیت و فضیلت - Religion Articles & Cloumns - Large collection of latest & top Article & Cloumn on Religion at Hamariweb.com.

  Roznama Dunya: اسپیشل فیچرز :- لیلتہ القدر اور اس کی ...

  www.dunya.com.pk/index.php/special-feature/2013-07-26/5127
   
  ترجمه این صفحه
  مذکورہ بالا آیات و احادیث سے شب قدر کی بہت زیادہ فضیلت معلوم ہوتی ہے۔ لہٰذا اس عظیم رات میں قیام، تلاوت قرآن، کثرت دعا جیسے امور بخشش کو ضرور اختیار ...

  شب قدر کی اہمیت و فضیلت قرآن و حدیث کی روشنی میں | ...

  islamicviewsinurdu.blogspot.com/2011/08/blog-post_19.html
   
  ترجمه این صفحه
  ۲۸ مرداد ۱۳۹۰ ه‍.ش. - ترجمہ: ہم نے اس قرآن کو شب قدر میں نازل کیا، تمہیں کیا معلوم کہ شب قدر کیا ہے؟ شب قدر ایک ہزار راتوں سے بہتر ہے، اس دن فرشتے اور روح ...

  شبهای قدر و شهادت حضرت علی (ع) - جانبازربذه نشین

  farhangrabaza.persianblog.ir/tag/شبهای_قدر_و_شهادت__حضرت_علی_(ع)
   
  ولى از جمع بندى چند آیه از قرآن کریم مى توان فهمید که شب قدر یکى از شب هاى ماه مبارک ... منظور از بهتر بودن این شب از هزار ماه، بهتر بودن از حیث فضیلت عبادت است.

  آثار و فضیلت خواندن سوره قدر :: کار=جهاد

  kar-talash.blog.ir/1393/04/29/اثار-و-فضیلت-خواندن-سوره-قدر
   
  ۲۹ تیر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - بیان نزول قرآن در شب قدر، و سپس بیان اهمیت شب قدر و برکات و آثار آن. ... کی باشد که عظمت آن را درک کنیم؛ این همه فضیلت برای تلاوت این سوره که ...

  شب قدر کی فضیلت – Maeeshat – معیشت

  urdu.maeeshat.in › نظریہ و تجزیہ
   
  ترجمه این صفحه
  ۲۳ تیر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - رمضان کیسے گزاریں ؟ (۲۰) مولانا ندیم الواجدی. یہ بڑی مبارک رات ہے، قرآن کریم میں پوری ایک سورت اسکی فضیلت میں نازل ہوئی ہے اور اس میں اس ...

  فصل ششم 19، 21 و 23 رمضان

  www.hawzah.net/fa/Magazine/View/5764/5765/.../فصل-ششم--19-21-و-23-رمضان
   
  توبه از مهم ترین اعمال شب قدر است که در کلام و سیره معصومین علیهم السلام تأکید فراوانی بر آن شده است. ... این شب قدر می تواند توسعه یابد، امتداد زمانی دارد و روز آن نیز دارای فضیلت است. ..... قرص نان و دو خورشت رنگین, بوده از کی پدرت را آیین.

  فضیلت خواندن زیارت امام حسین (ع) در شبهای قدر - نمناک

  namnak.com/17380-فضیلت-زیارت-امام-حسین-(ع).html
   
  فضیلت زیارت امام حسین(ع) و زیارت امام حسین (ع) در شب قدر و اعمال شبهای قدر و ... احادیث در فضیلت زیارت امام حسین علیه السلام در ماه رمضان خصوص شب اول و نیمه و آخر ... ماجرای تکان دهنده جوانی پس از بازگشت از مرگآزادراه تهران شمال کی تکمیل می شود؟

  شب قدر کون سی رات ہے

  www.alhassanain.com/urdu/book/book/holy...e.../018.html
   
  ترجمه این صفحه
  اس سورہ کی فضیلت میں یہی کافی ہے کہ پیغمبر اکرم صلی اللہ علیہ و آلہ وسلم ... اور سورہ قدر کی پہلی آیت میں مزید فرماتا ہے : ہم نے اسے شب قدر میں نازل کیا “۔

  فیلم/ نکاتی در مورد فضیلت شب قدر-قرائتی - پارسینه

  www.parsine.com/fa/news/134911/فیلم-نکاتی-در-مورد-فضیلت-شب-قدرقرائتی
   
  ۵ مرداد ۱۳۹۲ ه‍.ش. - فیلم/ نکاتی در مورد فضیلت شب قدر-قرائتی. 00:00. 0 %. 100 % .... هر شب در عوالمی از برزخ می‌رویم که هیچ اختیارش دست ما نیست... اذكار عام مانند ...

  شب قدر اور اس کی فضیلت | ARYNews.tv | Breaking News, ...

  www.arynews.tv/ud/شب-قدر-اور-اس-کی-فضیلت/
   
  ترجمه این صفحه
  ۳ مرداد ۱۳۹۳ ه‍.ش. - رمضان کے آخری عشرے کی طاق راتوں میں سے کوئی ایک رات شب قدر ہے۔ اس رات کو پروردگار ِعالم نے انسان پر اپنی بے شمار نعمتوں میں سے ایک ...

  شب قدر کی عبادت 70 ہزار شب کی عبادتوں سے افضل ہے. « ...

  www.aalmiakhbar.com/blog/?p=6358
   
  ترجمه این صفحه
  ۱۶ مرداد ۱۳۹۱ ه‍.ش. - شب قدر کی فضیلت قرآن و حدیث سے صراحۃ ً ثابت ہے ۔ ..... قدر کی رات ہر سال اور ہمیشہ آتی ہے اس رات میں عبادت کی فضیلت بیشمار ہے اس رات کو ...

  شب‌هاي قدر از ديدگاه اهل سنت | پرسمان دانشجويي - ادیان و مذاهب

  www.adyan.porsemani.ir/content/شب‌هاي-قدر-از-ديدگاه-اهل-سنت
   
  شب قدر، اگر چه در تواتر روايات شيعى، قطعاً از شب‌هاى دهه سوم ماه مبارك رمضان ..... از آن تا امروز دارد و شايد فضيلت هاى آن در امت پيامبر ازدياد پيدا كرده و از ديد اهل سنت، ...

  کی میدونه فرق شب احیاء با شب قدر چیه ؟ - کلوب

  www.cloob.com/timeline/answer_228130_1654401
   
  ۲۹ آبان ۱۳۹۱ ه‍.ش. - کی میدونه فرق شب احیاء با شب قدر چیه ؟ ... فقط بخواهد شبی پر فضیلت ترین شب عالمه عروسی کنه حالا جشن شو قبلا گرفته باشه آیا ممکنه یا شب ...

  رمضان کے آخری عشرہ کی فضیلت اور شب قدر کا بیان - اردو - ...

  https://islamhouse.com/ur/videos/901795/
   
  ترجمه این صفحه
  اس ویڈیو میں اختصار کے ساتھ رمضان کے آخری عشرہ کی فضیلت اور شب قدر کے بارے میں گفتگو کیا گیا ہے۔

  راديو معارف صداي فضيلت و فطرت

  radiomaaref.ir/persian/modulespage.aspx?modulename=viewpage&PageID...12
   
  9, محمود كريمي, ماه رمضان شبهاي قدر, ميگن امشب مي نويسند تقدير يك سال ما رو, 7, 2. 10, مهدي سلحشور, ماه رمضان - شب قدر, خود را به خواب ميزني اي بنده تا به كي, 43, 3.

  آثار و برکات بیداری بین الطلوعین - کیهان

  kayhan.ir/fa/news/22813/آثار-و-برکات-بیداری-بین-الطلوعین
   
  ۱۰ شهریور ۱۳۹۳ ه‍.ش. - در آیات قرآنی بیان شده که امور در هر سال در شب قدر ماه رمضان تقدیر .... آفتاب) است و اخبار زیادى از اهل بیت عصمت(ع) در فضیلت این وقت و در ارتباط ...

  پرسش و پاسخ - بنیاد نخبگان استان اصفهان

  isfahan.bmn.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=429...
   
  در مورد فضيلت و ارزش شب قدر روايات زيادي وجود دارد كه ما به دو نمونه از آنها اشاره مي كنيم ... (قدر،1); بنابراين شب قدر در ماه مبارك رمضان واقع شده و در آيه ديگري از سوره قدر ...... اگر شخصی در ماه رمضان چند روزه اش قضا شود تا کی فرصت دارد روزه ی قضا شده را ...

  شب قدر ماہ رمضان کا قلب - اہل بیت (ع) نیوز ایجنسی-ابنا

  ur.abna24.com/service/important/archive/2015/07/06/.../story.html
   
  ترجمه این صفحه
  ۱۵ تیر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - شب قدر ماہ رمضان کا قلب گزشتہ انبیا کی امتوں کو اس نعمت عظمیٰ سے ... نے ہزار مہینوں کی فضیلت کو درک کر لیا ہے ہزار مہینوں کی معنوی زندگی ...

  فضیلت لیلة القدر(عظمتوں کی رات ) - e - اخبار

  www.nawaiwaqt.com.pk/.../فضیلت-لیلة-القدر-عظمتوں-کی-رات
   
  ترجمه این صفحه
  رات اور دن اللہ تعالیٰ نے بنائے' بعض راتوں کو بعض پر فضیلت بخشی اور بعض دنوں کو .... حضرت اُبی بن کعبؓ نے قسم کھا کر فرمایا کہ شب قدر رمضان کی ...

  ۱۵ شعبان کی آمد /چند گھنٹے جو شب قدر کے برابر فضیلت ...

  newsnoor.com/Content/Content.aspx?PageCode=38185
   
  ترجمه این صفحه
  نیوزنور:۱۵ شعبان کی آمد میں کچھ ہی دن رہ گئے ہیں اور یہ ماننا چاہیے کہ ۱۵ شعبان وہ دن ہے کہ جس کے استقبال کے لیے تیار ہونا چاہیے ، اور یہ جان لینا انتہائی اہمیت ...

  مطمئن‌ترین و نزدیک‌ترین راه برای اجابت دعا - موعود

  www.mouood.org › مهدویت و آخرالزمان › مقالات مهدویت و آخرالزمان › معارف اسلامی
  ۲۷ دی ۱۳۹۲ ه‍.ش. - 5 عمل برای درک بهتر شب قدر » ... *هر کی این پیامو میبینه "برام دعا کنه از ته ته دلش" ..... امیدوارم خدا بحق این شب عاشورا حاجت دل همتون رو بده

  Shaby Qader Ki Fazilat شب قدر کی فضیلت | Urdu Pages

  urdupages.com › Talk + › Islam
   
  ترجمه این صفحه
  Shaby Qader Ki Fazilat شب قدر کی فضیلت. Discussion in 'Islam' started by love4all, Oct 18, 2006. love4all New Member. :) shaby barat.jpg shaby qder 2.jpg.

  شب قدر: ترقیوں کی رات کیسے بنے؟ – Rafeeq e manzil

  rafeeqemanzil.com › تجزیہ ۔ بین الاقوامی
   
  ترجمه این صفحه
  ۲۳ تیر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - شب قدر کی فضیلت قرآن مجید میں جن لفظوں اور اسلوب میں بیان کی گئی ہے، اس سے یقین ہوجاتا ہے کہ یہ رات ہمارے لئے بہت اہم ہے اور ہمارے تصور ...

  فولڈر شبِ قدر ہزار مہینوں سے بہتر

  www.wathakker.info/ur/flyers/view.php?id=787
   
  ترجمه این صفحه
  ۵ مرداد ۱۳۹۱ ه‍.ش. - ماہِ رمضان کی سب سے بڑی فضیلت یہ ہے کہ اس ماہ میں شبِ قدر ہے، جس میں اللہ تعالیٰ برکت عطا فرمائی اور اس رات کو دیگر تمام راتوں پر فضیلت ...

  زمان و مکان واقعی دعای عرفه کی و کجاست؟ | مرکز ملی ...

  www.pasokhgoo.ir/node/58236
   
  ۱۵ دی ۱۳۹۰ ه‍.ش. - و خود من هم میگم اگر میگن شب قدر فقط یک شبه و توی اون شب قرآن نازل شده و ... شود نه مکان در نتیجه اگر گفته شد که فضیلت خواندن این دعا در صحرای ...

  يالثارات - فضیلت زیارت امام حسین(ع) در شب‌های قدر

  www.yalasarat.com/vdchqwnzv23nvxd.tft2.html
   
  ۱۴ تیر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - فضیلت زیارت امام حسین(ع) در شب‌های قدر ... در روایت دیگری آمده است هر که شب قدر نزد قبر امام حسین (ع) برود و دو رکعت نماز بخواند، حق تعالی درخواست او را برآورده کند و از آتش پناهش دهد. ... ۸. یارانه نقدی خرداد کی واریز می‌شود؟

  شب قدر اور اس كي فضيلت و احكام - Jamia Binoria

  www.jamiabinoria.net/darulifta/monthpages/shab-e-qadar.html
   
  ترجمه این صفحه
  شب قدر اور اس كي فضيلت و احكام. جامعہ بنوريہ عالميہ. » ہمارا مسلك; » جامعہ بنوريہ عالميہ; » دار الافتاء; » مختلف شعبہ جات; » طلباء جامعہ بنوريہ عالميہ; » آپ كا اظہار ...

  Results Of(شب قدر کی اہمیت و فضیلت کونٹسٹ۔۔۔) Daily ...

  www.qqq.itqalam.com/showthread.php?t=69484
   
  ترجمه این صفحه
  ۲۰ بهمن ۱۳۹۱ ه‍.ش. - جیسا کہ شبِ قدر کی اہمیت و فضیلت سے متعلق ایک انتہائی دلچسپ مقابلہ شروع کروایا گیاہے ۔۔۔ اسی مناسبت سے اس تھریڈ میں آپ کو روزانہ کے ...

  چرا شب قدر در هر سال تکرار می شود؟/ احیاء شب قدر یعنی یک ...

  khabaronline.ir/detail/433326
   
  ۱۴ تیر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم و تو از شب قدر چه می دانی؟ شبی که از هزار ماه ... یک شب اگر بر هزار ماهفضیلت دارد، یک انسان هم بر هزار گروه فضیلت دارد. در صورتی که از لیلة‌ .... نوای "درد دلمو من با کی بگم ؟" با صدای محمود کریمی · اسرار ...

  ماہنامہ دختران اسلام > جولائی 2015 ء > مسنون اعتکاف و شب قدر ...

  www.minhaj.info › ماہنامہ دختران اسلام › جولائی 2015 ء
   
  ترجمه این صفحه
  مسنون اعتکاف و شب قدر کی شرعی حیثیت اور جامع المنہاج کا روح پرور منظر .... قرآن حکیم کے مطابق شب قدر کی سب سے بڑیفضیلت یہ قرار دی گئی ہے کہ اس رات ...

  ویژه شبهای قدر - نمایش محتوای تلویزیون - صدا و سیمای ...

  kurdistan.irib.ir/-/ویژه-شبهای-قدر
   
  «17-19-21 | شبهای قدر» ما این قرآن عظیم الشان را در شب قدر نازل کردیم و چه تو را به عظمت این شب قدر ... ... «17-19-21 |شبهای قدر» شب قدر، شبی است که در تمام سال هیچ شبی به فضیلت آن نمی رسد و عمل در آن .... كي به ر كي تازه لاوان«ساعت 18:45».

  شب اول قبر، شب اول قبر از چه زمانی است و چقدر طول می کشد؟ - ...

  www.akairan.com/din-andisheh/ahadis1/2014422131245.html
   
  ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ ه‍.ش. - در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد شب اول قبر را برای شما آماده کرده ..... آکاایران: نیمه شعبان لیلهقدر اهل بیت (ع) آکاایران با فضیلت ترین ...

  روزہ - محدث کتب لائبریری - [Mohaddis Library] - محدث ...

  kitabosunnat.com/kutub-library/ibadaat-o-mumlaat/ibadaat/roza
   
  ترجمه این صفحه
  روزہ کی دوسرے فرائض سے یک گونہ فضیلت کا ندازہ اللہ تعالٰی کےاس فرمان ہوتا ہے'' ..... اس میں انہوں نے رمضان المبارک کے روزوں ،تراویح،اعتکاف،شب قدر،عید ...

  پایگاه اطلاع رسانی صبح رابر فضیلت و خواص سوره قدر - ...

  sobherabor.ir/1393/09/28/فضیلت-و-خواص-سوره-قدر/
   
  ۲۸ آذر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - بیان نزول قرآن در شب قدر، و سپس بیان اهمیت شب قدر و برکات و آثار آن. ... کی باشد که عظمت آن را درک کنیم؛ این همه فضیلت برای تلاوت این سوره که ...

  SaGar TiMes: شب معراج کی فضیلت ثابت نہیں

  saagartimes.blogspot.com/2016/04/blog-post_32.html
   
  ترجمه این صفحه
  ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ه‍.ش. - جواب : ستائیس رجب کی شب کے بارے میں عوام میں یہ مشہور ہوگیا ہے کہ ... یا اس کے بارے میں یہ فرمایا ہو کہ اس رات میں شب قدر کی طرح جاگنا زیادہ ...

  Shab-e-Qader (27th-Ramadan)

  minhaj-ul-quran.de/index.php?option=com_content...
   
  ترجمه این صفحه
  مِنھاجُ القُرآن فرینکفرٹ میں شَبِ قَدر انتہایٔ عقیدت و احترام کے ساتھ منانیٔ گیٔ مِنھاجُ ... ہوا علامہ صاحب نے شَبِ قَدر کی فضیلت بیان کرتے ہوے فرمایا کہ قرٓان پاک میں ...

  ترقی رزق اور مغفرت ایک ساتھ پائیے - Ubqari-- The Center ...

  www.ubqari.org/article/details/4912
   
  ترجمه این صفحه
  فضیلت: بعد سلام ستر مرتبہ استغفار پڑھے' انشاء اللہ اس نفل نماز اور شب قدر کی برکت سے باری تعالیٰ اس کی بخشش فرمائیں گے۔ ماہ رمضان کی اکیسویں ...

  شب لیلة الرغائب ،چه کنیم؟ - شفاف

  shafaf.ir/fa/news/114800/شب-لیلة-الرغائب-چه-کنیم
   
  ۴ خرداد ۱۳۹۱ ه‍.ش. - لیلة الرغائب اولین شب جمعه ماه رجب است و در وصفش فضیلت های بسیاری را برشماردند. ... مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید خوانده شود. ...... اول ظهور اقا امام زمان دارم بعدشم سلامتی که بالاترین نعمته بعدش هرکی ...

  فضیلت شب قدر Shab e Qadr - H.I. Amin Shaheedi - Urdu ...

  www.shiatv.net/view_video.php?viewkey=c9e851054e141c8a2b9b
   
  ترجمه این صفحه
  ۲۰ مرداد ۱۳۹۱ ه‍.ش. - [03] شبِ قدر کی اہمیت - H.I Amin Shaheedi - Ramazan 1435 - Urdu. 7:08 .... فضیلت شب قدرShab e Qadr - H.I. Amin Shaheedi - Urdu ...

  Anonymous Thought's Blog: ستائیسویں شب قدر

  anonymous-being.blogspot.com/2009/09/blog-post_16.html
   
  ترجمه این صفحه
  ۲۵ شهریور ۱۳۸۸ ه‍.ش. - ماہ رمضان میں ستائیسویں شب قدر کی بڑی ہی فضیلت ہے- اس میں رات بھر جاگ کر عبادت میں مشغول نوافل، نماز، قرآن شریف، درود شریف کثرت سے ...

  شب برات کی شرعی حیثیت کیا ہے؟ - محدث فتویٰ

  www.urdufatwa.com/index.php?/Knowledgebase/Article/View/.../9/
   
  ترجمه این صفحه
  ۱۳ اسفند ۱۳۹۳ ه‍.ش. - حالانکہ احادیث میں اس رات کے بارے میں شب برات یا شب قدر کے ... اس رات بطور خاص اور اجتماعی شکل میں اس رات کی فضیلت کی وجہ سے جانا ...

  شب قدر کی فضیلت - www.itilm.com

  www.itilm.com › ... › Islamic Months › Ramadan Kareem
   
  ترجمه این صفحه
  ۸ شهریور ۱۳۸۹ ه‍.ش. - Join Date: Aug 2010; Gender: Male; Location: Mobile ki Dunya mai; Posts: 3,481; Mentioned: 0 Post(s); Tagged: 0 Thread(s). Rep Power: 10 ...

  شعبان المعظم کی فضیلت - درباره ی ما

  word041.ir/post/شعبان-المعظم-کی-فضیلت.html
   
  حافظ، شب برات راشب قدر دانسته و در غزل معروف خود ،شب قدر و« شب برات» را هنرمندانه با هم آورده می سراید: چه مبارک سحری بود و چه فرخنده شبی آن «شب قدر» که این تازه ...

  شب قدر کی علامات بایگانی - محفل امید وصال به حضرت ولی ...

  mahfeleomid.ir/?tag=شب-قدر-کی-علامات
   
  ۱۴ تیر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - خانه / بایگانی برچسب : شب قدر کی علامات ... شهادت علی(ع) در محراب مسجد کوفه «۱» خورشید محبت علی (ع) دل های عاشقان فضیلت را روشن ساخته است.

  شب قدر کی فضیلت - irshad-ul-islam.com | Islamic Urdu ...

  www.irshad-ul-islam.com › ... › Ramadan 2015 Forum - رمضان کریم
   
  ترجمه این صفحه
  ۲۸ خرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - ''حضرت امام مالک رضی اللہ عنہ سے روایت ہے کہ انہوں نے ثقہ (یعنی قابل اعتماد) اہل علم کو یہ کہتے ہوئے سنا کہ حضور نبی اکرم صلی اللہ علیہ وآلہ ...

  ارسال پیام و نظر :: بیان معنوی - ناشر آثار استاد پناهیان

  bayanmanavi.ir/post/16
   
  حتی یعد از شبهای مبارک قدر که وعده ی امرزش خداوند حتمی ست. ...... یقیناً فضیلت است و فضیلت بیشتری هم هست، اما نظر استاد که در پاسخ به مشورت برخی خانمها با ایشان فرموده اند ..... متن کامل سخنرانی استاد در بیت رهبر محرم امسال کی منتشر می شود؟

  شب قدر کی منزلت - ahl-ul-bayt.org

  www.ahl-ul-bayt.org/ur.php/page,26920A56235.html?PHPSESSID...
   
  ترجمه این صفحه
  (٢)پیغمبر اکرم ۖ نے شب قدر کی فضیلت کے بارے میں فر مایا : جو بھی شب قدر کا اہتمام کرے اور روز آ خرت پر ایمان اور اعتقاد رکھتا ہو خدا وند اس کے گناہوں کو بخش ...

  قرآن مجید کی فضیلت - لینک گردی

  farsinow.ir/news/قرآن-مجید-کی-فضیلت
   
  موضوع: شب قدر، شب تقدیرهای الهی ... 13. مهدویت در قرآن کریم - tebyan.net. در این مقاله دو موضوع مهدویت در قرآن و لقب قائم آل محمد را بررسی می کنیم: آیا مهدویت در قرآن ...

  آیت اللہ جوادی آملی دام ظلہ کا شب قدر کی نعمتوں پر بیان

  news.aqr.ir/portal/home/?news/63096/57398/...شب-قدر-کی...
   
  ترجمه این صفحه
  آیت اللہ جوادی آملی نے سب سے پہلے شب قدر کی فضیلت بیان کرتے ہوئے فرمایا: شب قدر ماہ رمضان کا دل ہے اور یہ رات حضرت سلیمان کے معجزہ سے کئی گناہ بڑھ ...

  اثر شگفت انگیز نماز استغاثه به حضرت زهرا(س) - عقیق

  aghigh.ir/fa/news/6192
   
  ایشالله هر کی هر مشکلی داره،خدا خودش به حق آبروی حضرت فاطمه زهرابا دست خودش ...... و شبهاي قدر نماز اتستغاثه بخوانم و شب قدر هم از خانم فاطمه و همسرش حاجتم مي خوام.

  شبهـــــای قـــــدر را دریابیــم - سرچشمـــه فضیـلـــت ها ؛ امـــام ...

  sarcheshmeiran.parsiblog.com/Posts/83/
   
  ۱۷ مرداد ۱۳۹۱ ه‍.ش. - بسم الله الرحمن الرحیم. شبهـــــای قـــــدر را دریابیــم. یا خودمان را در این شبهـا دریابیم ! خدایا ؛ اگر رمضان نبود بندگانت کی به راز و نیاز با تو می ...

  View Content

  idasht.com/articles/content/339
   
  ترجمه این صفحه
  رمضان کی راتوں میں ایک رات شبِ قدر کہلاتی ہے جو بہت ہی خیر وبرکت والی رات ہے اور جس میں عبادت کرنے کو قرآن کریم (سورۂ القدر) میں ہزار مہینوں سے افضل ...

  فضیلت و اعمال شب های قدر 94 | ایراتو

  irato.ir/fa/news/368153/فضیلت-و-اعمال-شب-های-قدر-94/
  ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - اعمال شب های قدر شب قدر، شبی است که در تمام سال هیچ شبی به فضیلت آن نمی رسد و عمل در شب قدربهتراز عمل در هزار ماه است. در شب قدر برنامه های یک ...

  STARGTH: *~* VuPak2009 *~* لیلۃ القدر کی فضیلت، دعا، ...

  stargth2.blogspot.com/2012/08/vupak2009_7987.html
   
  ترجمه این صفحه
  VuPak2009 *~* لیلۃ القدر کی فضیلت، دعا، نوافل -شب قدر کا وظیفہ، دعا، نوافل. Posted by Muhammad Amjad Ayub at 8/15/2012 07:41:00 PM. No comments yet ...

   
  نویسنده : حسینتاریخ : 30 / 03 / 1395
  برچسب ها : شب قدر کی فضیلت ,
  نظرات
 • در قمست نظرات مشکلات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در جریان بگزارید.

 • نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی